Rzecznik odpytuje TU Europa

opublikowano: 21-01-2019, 22:00

Po tym, jak KNF schowała głowę w piasek, inny urząd zainteresował się praktykami ubezpieczyciela.

W lutym 2019 r. rzecznik finansowy chce uzyskać stanowisko Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa w sprawie polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) Debt & Equity. W 2016 r. sprzedawały je placówki Idea Banku działające pod szyldem Lion’s Bank. Gdy w 2018 r. rozczarowani inwestorzy zaczęli rozwiązywać umowy — co teoretycznie pozwalało uratować część wpłaconego kapitału — okazało się, że terminy wypłat pieniędzy nie są dotrzymywane. Europa zrzuca winę na brak płynności funduszyTrigon TFI, których certyfikaty stanowią aktywa UFK. Miały być to zarówno fundusze wierzytelności z udziałem norweskiego Lindorffa, jak i fundusz absolutnej stopy zwrotu Quantum Neutral FIZ.

W ogólnych warunkach ubezpieczenia Debt & Eqity II nie ma jednak słowa o funduszach Trigonu. Stoi za to, że pieniądze nabywców polisy z UFK trafiają do ubezpieczeniowego funduszu kapitałowego, który jest wydzielonym funduszem aktywów ubezpieczyciela. Co Europa z pieniędzmi zrobi dalej, to inna sprawa. Także ubezpieczyciel zobowiązał się do tego, że w przypadku wypowiedzenia umowy przez klienta wypłaci pieniądze w ciągu 14 dni.

Gdy w listopadzie 2018 r. pytaliśmy KNF o stanowisko w sprawie felernych polis, Jacek Barszczewski, rzecznik regulatora,zasłonił się tajemnicą zawodową w kwestii działań podejmowanych przez ten urząd wobec TU Europa.

„(…)ze specyfiki tego typu produktów wynika, że ryzyko utraty zainwestowanych środków spoczywa co do zasady na kliencie. Niemniej jednak klient ma zawsze możliwość dochodzenia swoich roszczeń poprzez zgłaszanie reklamacji, w drodze postępowań prowadzonych przez sąd polubowny, czy w drodze postępowań prowadzonych przez sądy powszechne” — tłumaczył Jacek Barszczewski.

Rzecznik finansowy, który zajął się teraz sprawą TU Europa, niewiele może. Instytucje finansowe muszą mu udzielić wyjaśnień, ale ich skutkiem może być co najwyżej tzw. istotny pogląd w sprawie, który będzie dla ich klientów stanowił wsparcie w sądzie.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu