Rzeczoznawcy majątkowi zagrożeni wyginięciem

Komputery wyszkolone do wyceny nieruchomości odbierają pracę specjalistom. Na razie jednak jeszcze nie w Polsce

Aż 47 proc. pracowników w amerykańskiej gospodarce jest poważnie zagrożonych tym, że związana z postępem technologicznym automatyzacja zabierze im w ciągu 10-20 lat miejsca pracy — wynika z głośnej pracy naukowców Uniwersytetu Oxford. Wśród tych, których zawody trafią do lamusa, jako jedni z pierwszych mogą być rzeczoznawcy majątkowi. Niepokojąca dla specjalistów od wyceny nieruchomości wiadomość nadeszła z Freddie Mac, związanej z rządem agencji udzielającej kredyty hipoteczne w USA. Firma, której aktywa sięgają 1,9 bln USD, zapowiedziała częściową rezygnację z wycen nieruchomości wykonywanych przez rzeczoznawców. Zastąpią je wyceny generowane przez wyspecjalizowane programy komputerowe. Kredytobiorcy prawdopodobnie nie będą narzekać. Do tej pory musieli opłacić wycenę, która kosztowała od 350 do nawet ponad 600 USD. Ponadto opóźnienie w dostarczeniu wyceny oznaczało zwłokę w podpisaniu umowy. Algorytmy, nad którymi pracuje m.in. firma badawcza Zillow Group, biorą pod uwagę nie tylko proste w analizie informacje, jak poziom cen nieruchomości w okolicy, ale potrafią także uwzględnić materiały użyte do wykończenia domu. W planach jest także nauczenie ich, by na podstawie zdjęć i planów oceniały atrakcyjność zewnętrznego wyglądu domów, a także funkcjonalność wnętrza. Na razie w ten sposób wyceniane będą nieruchomości stanowiące zabezpieczenie refinansowania kredytu. W ciągu kilku miesięcy automatyczne wyceny mogą objąć także część umów finansujących zakup nowych nieruchomości. Zdaniem części ekspertów, ograniczenie roli człowieka to jednak niebezpieczna droga. Jeśli w wycenach będą zdarzały się błędy, instytucjom kredytowym będą groziły straty na sprzedaży nieruchomości przejętych za długi od niesolidnych kredytobiorców. Rzeczoznawcy przypominają, że zdarzają się nieruchomości, których wartość drastycznie spadła w wyniku wieloletnich zaniedbań lub dewastacji, a są to czynniki, których nawet wyrafinowany algorytm może nie wychwycić (podobnie trudna do wychwycenia może okazać się zwiększająca wartość modernizacja obiektu). Ponadto ze względu na brak porównywalnych transakcji niemal niemożliwe do automatycznej wyceny okazałyby się nieruchomości nietypowe lub wręcz jedyne w swoim rodzaju.

Zobacz więcej

NASYCONY RYNEK: W ubiegłym roku ważnych licencji wydanych rzeczoznawcom przez władze stanowe było w USA niespełna 97 tys., o jedną piątą mniej niż w szczytowym momencie sprzed dziesięciu lat. Rzeczoznawców odchodzących na emeryturę najczęściej nie zastępuje nikt. W 2005 r. praktyki zawodowe rozpoczęło 1200 osób, w 2016 r. – zaledwie 100. Fot. Bloomerg

— Czy widzieliście kiedyś, by algorytm oglądał dom? Takie szacunki nie mogą uwzględnić wszystkiego, co trzeba wiedzieć o wartości nieruchomości — podkreśla Pat Turner, rzeczoznawca z wieloletnim stażem, w rozmowie z „Chicago Tribune”. W przypadku znacznej części kredytowanych nieruchomości indywidualna wycena pozostanie konieczna, a wycenom automatycznym mogą towarzyszyć rutynowe inspekcje — uspokajają instytucje kredytowe. Tymczasem Zillow Group, której notowania w trzy miesiące skoczyły o ponad połowę, zapewnia o ogromnej poprawie dokładności wskazań swoich algorytmów. Przeciętna różnica między wygenerowaną przez algorytm wyceną a późniejszą rzeczywistą ceną transakcyjną, która jeszcze w 2006 r. wynosiła 14 proc., spadła do zaledwie 5 proc. To może oznaczać, że rzeczoznawców majątkowych, których liczba w ostatnich 10 latach skurczyła się w USA o 20 proc., będzie potrzebnych jeszcze mniej. Tylko najlepsi z nich, ci, którzy udowodnią, że oferują klientom więcej niż komputer, pozostaną niezastąpieni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rzeczoznawcy majątkowi zagrożeni wyginięciem