Są chętni na spółki BWE

Urszula Chojnacka
06-04-2001, 00:00

Są chętni na spółki BWE

Kilka instytucji jest zainteresowanych kupnem udziałów w Domu Inwestycyjnym BWE oraz w BWE Asset Management. Jednak o ich sprzedaży zdecyduje rada nadzorcza Banku Współpracy Europejskiej, której zwołanie zaplanowano na 10 kwietnia.

W ramach porządkowania grupy kapitałowej Bank Współpracy Europejskiej myśli o sprzedaży dwóch spółek zależnych: Domu Inwestycyjnego BWE oraz BWE Asset Management, lub wpuszczeniu do nich nowych akcjonariuszy. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej, która została zwołana na 10 kwietnia.

Kilku zainteresowanych

Po ogłoszeniu przez BWE na początku roku planów rezygnacji z prowadzenia DI BWE i BWE Asset Management, do banku zgłosiło się kilka instytucji finansowych zainteresowanych kupnem części lub wszystkich udziałów w spółkach. Krajowa instytucja finansowa nie chce ujawnić, kto konkretnie myśli o wejściu lub przejęciu tych dwóch podmiotów. Do ostatecznych rozstrzygnięć jednak na razie nie doszło.

— Na pewno nie będziemy już prowadzić tego rodzaju działalności samodzielnie, dlatego bierzemy pod uwagę zarówno wpuszczenie inwestorów do spółek, jak i pozbycie się wszystkich udziałów — mówi Henryk Pyrka, prezes BWE.

Obecnie bank zamyka operacje, prowadzone do tej pory przez DI BWE i Asset Management.

— BWE trudno będzie korzystnie sprzedać te spółki. Rynek usług asset management i usług domów inwestycyjnych, zajmujących się pośredniczeniem w transakcjach, jest w Polsce trudny i rozwija się wolniej, niż prognozowano kilka lat temu. Z drugiej strony utrzymywanie tych firm przez BWE wymagałoby dofinansowywania i odbiegałoby od przyjętej strategii, więc dalsze prowadzenie tej działalności nie ma większego sensu — ocenia Tomasz Stadnik, doradca inwestycyjny Credit Suisse Asset Management.

Nowa strategia

Rezygnacja z prowadzenia spółek wynika z nowej strategii banku.

— Zamierzamy skupić się na wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz prowadzeniu rozliczeń handlu zagranicznego — wyjaśnia Henryk Pyrka.

W związku z tym bank zamierza utworzyć firmę pod nazwą Fundusz Inkubacyjny. Prezes banku chciałby, żeby jeszcze w tym roku rozpoczęła działalność. Początkowy kapitał spółki ma wynieść około 100 mln zł. Wniosek o zgodę na utworzenie funduszu ma trafić do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd w maju, a po wakacjach projekt ma zostać przedstawiony instytucjom zainteresowanym współpracą. BWE uruchamia też spółkę Polski Inwestor. Obie firmy mają wspierać finansowanie działalności małych i średnich przedsiębiorstw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Są chętni na spółki BWE