Są szanse na wzrostowy początek sesji w USA

WST
opublikowano: 01-02-2010, 14:01

Pierwsza sesja lutego na nowojorskich giełdach może rozpocząć się od wzrostu indeksów. Taki rozwój wydatków zdaje się sugerować rosnąca wycena kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy.

Dzisiaj na parkiety dotrze kolejna porcja danych makro. Jeszcze przed sesją światło dzienne ujrzą odczyty o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz inflacja PCE core w grudniu. Zarówno w przypadku dochodów, jak i wydatków spodziewany jest wzrost w ujęciu miesięcznym o 0,3 proc. Z kolei inflacja ma wynieść 0,1 proc. m/m.

Jednak zdecydowanie bardziej istotny wskaźnik zostanie zaprezentowany o godz. 16-polskiego czasu. Chodzi o indeks ISM dla przemysłu. Jak oczekują analitycy, w styczniu jego wartość wzrosnąć ma do 55,5 pkt. wobec 54,9 pkt. w grudniu po korekcie z 55,9 pkt. O tej samej godzinie opublikowane zostaną dane o grudniowych wydatkach na inwestycje budowlane. Prognoza nie jest optymistyczna i zakłada spadek o 0,5 proc. względem listopada. Należy brać jednak pod uwagę, że to okres zimowy.

Wpływ na zachowanie inwestorów może mieć też wysokość założonego przez administrację Obamy deficytu budżetowego na 2010 r. Ma on sięgnąć astronomicznej kwoty 1,56 bln dolarów, co stanowi 10,6 proc. amerykańskiej gospodarki. W założeniach ma on szybko się obniżać, by na koniec 2012 r. spaść do połowy tegorocznej wartości.

Spośród notowanych spółek uwagę przykuwać będzie Citigroup. Spekuluje się, że bank sprzeda lub wydzieli warty 10 mld USD oddział private equity. W handlu przedsesyjnym rośnie też wycena Baidu, po tym jak analitycy Credit Suisse Group podwyższył z „niedoważaj” do „neutralnie” rekomendacje dla operatora najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarki internetowej.

Z kolej przed publikacją wyników kwartalnych w górę idzie cena akcji Exxon Mobil, największego na świecie koncernu paliwowego.

Mocno drożeją również papiery Intrepid Potash. Spółka ma zastąpić Urban Outfitters w składzie indeksu S&P MidCap 400.

Na około półtorej godziny przed otwarciem handlu na rynku kasowym futures na DJ IA rosły o 0,54 proc., na S&P500 zyskiwały 0,51 proc. zaś na Nasdaq zwyżkowały o 0,41 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Są szanse na wzrostowy początek sesji w USA