Saab bliski budowy okrętów podwodnych, akcje mocno drożeją

opublikowano: 09-06-2014, 12:27

Mocnym wzrostem kursu, sięgającym momentami ponad 9 proc. mogą w poniedziałek cieszyć się posiadacze akcji Saaba, informuje Bloomberg.

Notowania walorów szwedzkiego koncernu militarnego, który do niedawna znany był też z produkcji samochodów zyskuje najmocniej od połowy grudnia minionego roku.

To zasługa informacji o otrzymaniu od szwedzkiej agencji zamówień obronnych (FMV) zlecenia na opracowanie planów budowy i produkcji dla okrętów podwodnych nowej generacji Jego wartość szacowana jest na 11,2 mld koron (5,06 mld zł).

Oprócz tego, producent myśliwca Gripen zdobył też warte 467 mln SEK zamówienia na modernizację dwóch okrętów podwodnych klasy Gotland. 

Informacje te unaoczniają skalę biznesu jakim chce się zająć Saab, który w kwietniu informował o odkupieniu od niemieckiego giganta Thyssen-Krupp jego oddziałów systemów morskich zlokalizowanych w Szwecji, co pozwoliłoby na budowę łodzi podwodnych.

W maju szwedzki rząd koalicyjny, tworzony przez cztery partie uzgodnił z przedstawicielami opozycji szeroko zakrojony plan wsparcia budżetu wojskowego, co ma pozwolić m.in. na modernizację floty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Saab bliski budowy okrętów podwodnych, akcje mocno drożeją