SABMiller wychodzi z Krakowa

opublikowano: 22-06-2015, 00:00

Kolejne centrum rezygnuje z najlepszej w Polsce lokalizacji dla sektora usług. Spokojnie — to nie początek końca.

Sektor usług biznesowych kojarzy się w Polsce tylko ze zwyżkami — w ostatnich dwóch latach przybyło 60 centrów, a zatrudnienie urosło o 36 proc., do 150 tys. osób. Ale czasem są i złe wiadomości.

— SABMiller zamierza zamknąć centrum usług transakcyjnych w Krakowie. Trwają konsultacje z 55 pracownikami, których to dotknie — mówi Richard Farnsworth, który odpowiada za kontakty z mediami w SABMiller. Po zakończeniu rozmów działalność otwartego w ubiegłym roku biura zostanie zakończona.

— Nie mogę podać dokładnej daty — zastrzega Richard Farnsworth. Podaje natomiast przyczynę zamknięcia biura. — Firma zdecydowała się na outsourcing tej działalności do wyspecjalizowanych poddostawców — wyjaśnia Richard Farnsworth. To, zdaniem ekspertów, dobra wiadomość.

— W Krakowie sektor nowoczesnych usług biznesowych działa od 15 lat i może się zdarzyć, że ktoś zamyka centrum. Szefostwo SABMiller doszło do wniosku, że outsourcing jest bardziej optymalny, a to może oznaczać, że zleci tę działalność jednej z firm operujących w Polsce — uważa Paweł Panczyj ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL.

W tym roku już druga firma decyduje się na wyjście z Krakowa. W lutym Google poinformował, że w tym roku zamknie biuro, w którym pracowało 120 inżynierów. Dostali propozycje pracy m.in. w Warszawie, gdzie biuro się rozrasta, a także Zurychu czy siedzibie Google’a w Kalifornii — Montain View. Kraków jest największym w kraju ośrodkiem usług biznesowych. Działa tu 101 centrów usług z zagranicznym kapitałem, w których pracuje 35,7 tys. osób, podczas gdy w drugiej pod tym względem Warszawie są 93 centra i 27 tys. zatrudnionych — wynika z danych ABSL. Stolica Małopolski drugi rok z rzędu utrzymała 9. pozycję wśród najatrakcyjniejszych na świecie miast dla inwestycji z sektora outsourcingowego w zestawieniu „2015 Tholons Top 100 Outsourcing Destinations”. To najwyższa pozycja wśród europejskich miast. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu