Sabotażyści wysadzili kolejny iracki ropociąg

03-07-2004, 12:30

Sabotażyści zaatakowali jeden z dwóch rurociągów zaopatrujących w ropę irackie terminale eksportowe na południu kraju mimo wzmożonej ochrony po podobnym ataku w ubiegłym miesiącu - poinformował w sobotę przedstawiciel irackich władz.

Ogień zniszczył odcinek ropociągu na półwyspie Fau koło Basry. Jeszcze nie oszacowano, jakie straty może przynieść ograniczenie eksportu ropy w następstwie tego ataku. Cały jej południowy eksport z zasilanych przez rurociągi terminali portowych w Basrze i Chor al-Amaja przez Zatokę Perską sięga ok. 2 mln baryłek dziennie.

Do aktu sabotażu wymierzonego w te same ropociągi doszło w połowie czerwca. Naprawa trwała wtedy ponad tydzień.

Do tej pory to południowe ropociągi były główną drogą eksportu irackiej ropy - na północy zdarza się dużo więcej aktów sabotażu, które często przerywają przesyłanie surowca. Linia z Kirkuku do śródziemnomorskiego portu Ceyhan w Turcji, o przepustowości 400 tys. baryłek dziennie, jest atakowana niemal bez przerwy od upadku Saddama Husajna.

jo/ zf/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Sabotażyści wysadzili kolejny iracki ropociąg