Sąd dyscyplinuje nadzór finansowy

Joanna Barańska
opublikowano: 23-10-2006, 00:00

Sprawa miała dotyczyć kary dla ubezpieczyciela. Tymczasem sąd zajął się procedurą nadzoru.

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie miał w piątek zająć się problemem zasadności kary nałożonej przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE, zastąpiona obecnie przez Komisję Nadzoru Finansowego — KNF) na Towarzystwo Ubezpieczeń Winterthur (wówczas Credit Suisse Life & Pensions). Nieoczekiwanie jednak Grzegorz First, pełnomocnik spółki, wystąpił z wnioskiem o stwierdzenie nieważności decyzji o karze. Jego zdaniem, nie można stwierdzić, jak powstała uchwała prowadząca do decyzji, kto ją podjął, kto czytał, kto się do niej ustosunkowywał.

— Ustawa ubezpieczeniowa mówi, że KNUiFE podejmuje uchwałę zwykłą większością głosów w obecności co najmniej trzech członków, a w posiedzeniu uczestniczy z głosem doradczym przedstawiciel prezydenta i rzecznika ubezpieczonych. Nie wiadomo, kto uczestniczył w tym posiedzeniu. Uzasadnienie decyzji pierwszoinstancyjnej nie różni się od drugoinstancyjnej. Być może KNUiFE w ogóle nie czytała naszego odwołania — przekonywał Grzegorz First.

W tej sytuacji sąd odroczył rozprawę do czasu dostarczenia przez KNF niezbędnych dokumentów ze spornego posiedzenia oraz regulaminu działania KNUiFE. Kwestia kary zeszła na dalszy plan. Kara, wysokości 90 tys. zł, została nałożona decyzją pierwszoinstancyjną 23 listopada zeszłego roku i podtrzymana decyzją drugoinstancyjną 12 stycznia tego roku. Zdaniem KNUiFE, Winterthur nie ustalił procedury zapobiegania praniu brudnych pieniędzy w spółce, czego wymaga od instytucji finansowych stosowna ustawa. Ubezpieczyciel broni się, że procedury istniały, tylko nie były sformułowane na piśmie, a tego ustawa nie wymaga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu