Sąd nie widzi krzywdy Kluski

Jarosław Królak
opublikowano: 18-10-2005, 00:00

Tylko 5 tys. zł odszkodowania ma dostać Roman Kluska za niesłuszne aresztowanie. Liderzy PO i PiS są zbulwersowani wyrokiem.

Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł wczoraj, że Roman Kluska, założyciel Optimusa, nie ma prawa do odszkodowania za straty spowodowane bezpodstawnym wpłaceniem rekordowej kaucji wysokości 8 mln zł. Na otarcie łez znanemu przedsiębiorcy niszczonemu przez fiskusa i prokuraturę sąd przyznał... 5 tys. zł jako zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie w areszcie na 36 godzin. Przedstawiciele organizacji przedsiębiorców nazywają wyrok skandalem i kpiną ze sprawiedliwości.

Prokuratura... przegrała

Roman Kluska domagał się 1,4 mln zł odszkodowania za straty finansowe wynikłe z przetrzymywania na nieoprocentowanym koncie wpłaconej przez niego kaucji oraz zadośćuczynienia za spektakularne (i bezprawne — jak się potem okazało) wyciągnięcie go nad ranem z łóżka przez Centralne Biuro Śledcze w lipcu 2002 r. Twórca Optimusa liczył też na zadośćuczynienie za straty moralne. Przeliczył się.

— Sąd uznał, że nie ma związku przyczynowego między zatrzymaniem pana Kluski a stratami wynikłymi z wpłacenia gigantycznej kaucji — wyjaśnia Krzysztof Bachmiński, adwokat przedsiębiorcy.

Sąd nie zgodził się jednak z prokuraturą, że żądanie odszkodowania uległo przedawnieniu. Mała to pociecha dla zainteresowanego.

— Ten wyrok odbieram jako kolejny przejaw mentalności socjalistycznej. Sąd powołał się na orzeczenia z wielu lat wstecz w sprawach o niesłuszne zatrzymania. To dowód, że tak samo jak w poprzedniej epoce można w Polsce krzywdzić ludzi, a sądy to aprobują — mówi Roman Kluska.

Zapowiada jednak, że złoży apelację.

O skomentowanie decyzji sądu poprosiliśmy czołowych polityków powstającej koalicji rządowej.

— Jestem zdziwiony tym wyrokiem. To zły znak dla przedsiębiorców i inwestorów, także zagranicznych. Może być postrzegany jako sygnał, że na państwo polskie nie można liczyć. Proszę jednak zauważyć, że w naszym kraju normą jest wypłata śmiesznie niskich odszkodowań poszkodowanym przez władzę. To kwestia mentalności oraz pokutującej doktryny prawnej — mówi Adam Szejnfeld, poseł Platformy Obywatelskiej (PO).

Co zatem PO zamierza zrobić, aby to zmienić?

— Chcemy jak najszybciej skierować do Sejmu projekt ustawy o odpowiedzialności urzędników za szkody wyrządzone ich bezprawnymi decyzjami — mówi poseł Szejnfeld.

A Prawo i Sprawiedliwość (PiS)?

— Tak zwana sprawa Kluski ma szeroki wymiar i nie dotyczy tylko tego przedsiębiorcy, który stał się symbolem szykan urzędników. Dlatego wczorajszy wyrok uważam za kpinę ze sprawiedliwości. Jest on przejawem jednej z patologii III RP, czyli wszechwładzy aparatu skarbowego nękającego ludzi, w tym przypadku — na niejawne zamówienie — mówi Artur Zawisza, poseł PiS.

Jego partia chce, aby aparat służył obywatelom, a nie ich represjonował.

Historia dramatu

Prokuratura zarzucała Romanowi Klusce wyłudzenie zwrotu 14,5 mln zł podatku VAT. Optimus produkował w Polsce komputery i eksportował je na Słowację. Następnie były one importowane do kraju przez resort edukacji. Dzięki takiej operacji kupował on importowany sprzęt z 0-proc. stawką VAT. Fiskus uznał to jednak za obchodzenie prawa podatkowego. Pod koniec 2003 r. NSA orzekł, że Optimus nie łamał prawa. Prokuratura musiała umorzyć śledztwo przeciwko Romanowi Klusce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sąd nie widzi krzywdy Kluski