Sąd oddalił wniosek o upadłość ZNTK Poznań

PAP
opublikowano: 09-09-2010, 15:33

Sąd w Poznaniu prawomocną decyzją oddalił wniosek o upadłość Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Poznaniu, złożony przez spółkę Kolmex - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa Sądu Okręgowego w Poznaniu Joanna Ciesielska-Borowiec.

"Wnioskodawca nie miał legitymacji do złożenia wniosku o upadłość - to znaczy, że nie wykazał, iż jest wierzycielem spółki i dlatego sąd wniosek oddalił" - powiedziała PAP sędzia Ciesielska-Borowiec.

Firma Kolmex domagała się od ZNTK 9,5 mln zł za straty, jakie poniosła podczas parkowania jej lokomotyw na terenie ZNTK. Kolmex i ZNTK chciały w 2004 r. wspólnie wyremontować 66 lokomotyw. Do remontu nie doszło, a lokomotywy stały na terenie ZNTK. Kolmex odzyskał pojazdy w 2008 r. i zażądał odszkodowania za ich przetrzymywanie.

W połowie 2009 r. sąd w procesie cywilnym uznał, że ZNTK powinno zapłacić Kolmeksowi 9,5 mln zł jako odszkodowanie za przetrzymywanie lokomotyw. Wyrok ten nie uprawomocnił się.

ZNTK w Poznaniu zajmuje się naprawą i modernizacją lokomotyw spalinowych, produkcją nowego taboru kolejowego. Obecnie zakład remontuje i modernizuje autobusy szynowe z Holandii, które chce następnie sprzedawać. W 2009 r. firma miała około 20 mln zł przychodu i odnotowała stratę.

Kolmex SA specjalizuje się m.in. w zakresie eksportu taboru kolejowego. Współpracuje m.in. z Metrem Warszawskim, Królewskimi Belgijskimi Kolejami czy amerykańską firmą NORCA.

Poznański sąd rozpatruje dwa kolejne wnioski ws. upadłości Poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, złożone przez dwa działające w firmie związki zawodowe, które domagają się spłaty zobowiązań firmy wobec nich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane