Sąd podtrzymał pół miliona złotych kary dla TVP

PAP
15-06-2009, 19:21

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację TVP i utrzymał pół miliona zł kary za przerywanie reklamami widowiska "Gwiazdy tańczą na lodzie". TVP rozważa kasację od wyroku.

O ubiegłotygodniowym orzeczeniu sądu poinformowała w poniedziałek PAP telewizja TVN, która w 2007 r. pozwała w tej sprawie telewizję publiczną. P.o. rzecznik TVP Daniel Jabłoński powiedział w poniedziałek PAP, że TVP "z zasady nie komentuje orzeczeń sądu"; dodał, że TVP "rozważa złożenie wniosku kasacyjnego" w tej sprawie.

TVN zarzucała TVP, że emisja bloków reklamowych w przerwach audycji "Gwiazdy tańczą na lodzie" stoi w sprzeczności z Ustawą o radiofonii i telewizji, która mówi m.in., że "nie można przerywać w celu nadania reklam lub telesprzedaży audycji w programach publicznej radiofonii i telewizji". TVN podnosił też, że TVP narusza w ten sposób zasady uczciwej konkurencji.

Telewizja Polska, dzieląc reklamami taneczne show na lodzie, kończyła każdą część programu napisami końcowymi. Zdaniem zarządu TVP były to więc różne audycje.

W listopadzie 2008 r. Sąd Okręgowy w Warszawie zakazał TVP emisji reklam w przerwie programu "Gwiazdy tańczą na lodzie" i zasądził 500 tys. zł na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (TVN wnosił o milion złotych). TVP złożyła apelację od wyroku.

"Sąd Apelacyjny utrzymał jednak w całości wyrok I instancji" - powiedział w poniedziałek PAP pełnomocnik TVN w tej sprawie prof. Ryszard Skubiś. Według pełnomocnika TVN sąd, mimo że orzekał w sprawie dotyczącej konkretnego programu: "Gwiazdy tańczą na lodzie", to generalnie wypowiedział się też przeciwko przerywaniu reklamami programów w telewizji publicznej.

W komunikacie przesłanym PAP przez TVN napisano, że "w ustnym uzasadnieniu wyroku Sąd podkreślił, że TVP i TVN są podmiotami konkurencyjnymi, działającymi na tym samym rynku, dlatego sprzeczna z prawem emisja reklam wzmacnia pozycję TVP i - wpływając tym samym na sytuację innych podmiotów - stanowi czyn nieuczciwej konkurencji".

Według TVN "w ocenie Sądu Telewizja Polska działała w sposób zawiniony, a zasądzona na wniosek TVN kwota 500 tysięcy złotych na rzecz PISF pełni funkcję prewencyjną, odpowiadając jednocześnie liczbie i okresowi naruszeń".

"Przerywanie audycji reklamami było jednym z rażących przejawów komercjalizacji telewizji publicznej. Cieszę się, że Sąd tak zdecydowanie potępił tę praktykę i stanął w obronie uczciwej konkurencji na polskim rynku telewizyjnym. Mam nadzieję, że wyrok ten skłoni Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w przypadku, gdyby do takich samych lub podobnych nadużyć dochodziło również w przyszłości" - oświadczył w komunikacie prezes TVN Piotr Walter. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Media / Sąd podtrzymał pół miliona złotych kary dla TVP