Sąd uznał wyrok arbitrażu PTC, ET zapowiada apelację

Internet Securities
opublikowano: 02-02-2005, 15:30

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał w środę wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, dotyczący udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w zakresie, o który wnioskował Elektrim SA.

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał w środę wyrok Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, dotyczący udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w zakresie, o który wnioskował Elektrim SA.

„Sąd Okręgowy w Warszawie uznał skuteczność orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu z 26 listopada 2004 roku na terenie Polski” – powiedziała prowadząca sprawę sędzia Anna Michalska-Proć.

Elektrim wystąpił do sądu o częściowe uznanie wyroku wiedeńskiego arbitrażu – czyli tylko w jego trzech punktach: że zbycie udziałów w PTC na rzecz Elektrimu Telekomunikacja (ET) przez Elektrim w 1999 roku jest bezskuteczne i udziały te pozostały własnością Elektrimu; że zbycie tych udziałów nie stanowi istotnego naruszenia umowy wspólników PTC, ale stanowiłoby je, gdyby Elektrim nie odzyskał udziałów PTC do 9 lutego 2005 roku; że żądanie DT odnośnie stwierdzenia „economic impairment” (istotnie pogorszonej sytuacji gospodarczej) zostaje oddalone.

Wojciech Jaworski, przedstawiciel ET, obecny na sali sądowej, powiedział agencji ISB, że orzeczenie sądu nie rozwiązuje ostatecznie sporu, jaki toczą udziałowcy PTC. ET uważa, że Elektrim powinien przedstawić sądowi treść wyroku arbitrażu w całości, włącznie z zapisem dotyczącym Elektrimu Telekomunikacja.

„To orzeczenie sądu w naszym mniemaniu należy traktować jako wstępne. Jest to bardzo skomplikowany spór, toczący się na wielu frontach” – powiedział ISB Jaworski.

Prezes Elektrimu Telekomunikacja Philippe Houdouin powiedział z kolei agencji ISB, że ET zamierza się od wyroku odwołać.

„Już odwołaliśmy się od wcześniejszej decyzji sądu o niedopuszczeniu Elektrimu Telekomunikacja jako uczestnika w sprawie w ramach interwencji ubocznej. Mamy zamiar również odwołać się od decyzji sądu uznającej skuteczność wyroku arbitrażu na terenie Polski, ponieważ Elektrim wystąpił jedynie o jego częściowe uznanie, co nie jest praktykowane nigdzie na świecie i naszym zdaniem niezgodne z prawem międzynarodowym” – powiedział ISB prezes ET.

„Rozmowy biznesowe z Elektrimem będą zapewne toczyły się równolegle do tych posunięć” – dodał.

Natomiast prezes Elektrimu SA Piotr Nurowski był zadowolony z wyroku sądu i otwarty na rozmowy biznesowe z pozostałymi udziałowcami PTC.

„To orzeczenie przyjmujemy z pokorą i zarazem uczuciem ulgi. Oznacza ono, że udziały w PTC zawsze należały do Elektrimu SA i brak jurysdykcji nad ET – o czym mówi orzeczenie arbitrażu – jest tego wynikiem. To jest strona formalno-prawna sporu. Jesteśmy gotowi na bazie tego wyroku, mającego klauzulę wykonalności w Polsce – rozmawiać ze wszystkimi partnerami na tematy biznesowe, ale jest to oddzielna sprawa. Tymczasem czekamy na uprawomocnienie się decyzji sądu i naturalną tego konsekwencją jest przedstawienie sądowi rejestrowemu tej decyzji" - powiedział agencji ISB Nurowski.

„Wydaje się, że jesteśmy w stanie wypełnić okres dwumiesięczny od doręczenia wyroku tak, by wyrok arbitrażowy wykonać w terminie. Obecnie żadnych rozmów z Vivendi i Deutsche Telekom nie ma - mamy teraz jednak nową jakość i mam nadzieję, że w najbliższych dniach możemy do tego wrócić” – dodał.

Według obecnego zapisu w księdze udziałowców PTC, Elektrim Telekomunikacja (ET) kontroluje w sumie 51% PTC: bezpośrednio ma 48% udziałów PTC, zaś poprzez spółkę Carcom dodatkowe 3%. Pozostałe 49% udziałów PTC należy do Deutsche Telekom. Elektrim musi zmienić zapis w sądzie rejestrowym tak, by właścicielem 49% udziałów w PTC był Elektrim SA, a nie ET.

Kontrolę nad Elektrimem Telekomunikacja sprawuje obecnie francuski koncern medialny Vivendi Universal (49% bezpośrednio i 2% przez spółkę Ymer Finance, którą konsoliduje). Ponadto 49% udziałów ma w ET również Elektrim SA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane