Sąd w Kanadzie przyznał 15 mld CAD ofiarom tytoniu

opublikowano: 03-06-2015, 00:00

Największa w historii sprawa z pozwu zbiorowego w Kanadzie zakończyła się przyznaniem ofiarom tytoniu odszkodowania wysokości 15 mld CAD (12 mld USD) od producentów papierosów. Sędzia Brian Riordan uzasadnił decyzję tym, że firmy tytoniowe uznały, iż zyski są ważniejsze niż zdrowie klientów, nie informując ich o negatywnym wpływie palenia papierosów na zdrowie. Wyrok nakazuje firmom tytoniowym JTI-Macdonald, Imperial Tobacco i Rothmans, Benson & Hedges wypłatę ponad 1 mld CAD odszkodowania w ciągu najbliższych 60 dni bez względu na to, czy zdecydują się na odwołanie od wyroku, czy nie. Sąd zamierza później zdecydować, jak zostaną podzielone pieniądze między pozywających, którymi jest ponad 1 mln mieszkańców prowincji Quebec. Wstępnie przyjął, że 67 proc. odszkodowania zapłaci Imperial Tobacco, 20 proc. Rothmans, Benson & Hedges, a 13 proc. JTI-Macdonald.

— Te trzy firmy okłamywały swoich klientów przez 50 lat i naruszały ich prawo do życia. To wielkie zwycięstwo ofiar, a także całego społeczeństwa — powiedział Andre Lesperance, prawnik reprezentujących oskarżenie. Sprawa rozpoczęła się od dwóch oddzielnych pozwów złożonych w 1998 r. Pojawienie się kolejnych przesądziło o konsolidacji spraw i przygotowaniu pozwu zbiorowego w 2005 r. Rozprawa ruszyła w 2012 r. [MD] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu