Sądy idą na rękę SKA

JOANNA FIEMA-KUREK, adwokat, kancelaria Hogan Lovells
opublikowano: 12-08-2014, 00:00

KOMENTARZ PRAWNIKA

W ostatnim czasie pojawiły się dwa wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA) rozstrzygające kwestię wykładni przepisów przejściowych w zakresie traktowania spółek komandytowo-akcyjnych (SKA), jako podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Składy orzekające WSA w Gdańsku w wyroku z 9 lipca 2014 r. (sygn. akt I SA/Gd 650/14) oraz WSA w Bydgoszczy w wyroku z 15 lipca 2014 r. (sygn. akt I SA/Bd 694/14) odrzuciły poglądy ministra finansów i uchyliły interpretacje będące przedmiotem skarg. Tym samym potwierdziły, że SKA mają prawo kontynuować rozpoczęty przed zmianą przepisów rok obrotowy, pomimo że w gronie ich wspólników znajdują się osoby fizyczne.

Od początku 2014 r. SKA stały się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Jednakże, za sprawą przepisów przejściowych, te spółki, których ustalony statutowo rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa jeszcze po 31 grudnia 2013 r., aż do zakończenia zmienionego roku obrotowego, nie są objęte nowym reżimem prawnym. Staną się podatnikami CIT dopiero wraz z rozpoczęciem ich następnego roku obrotowego. Z możliwości wydłużenia okresu, w którym można czerpać profity z transparentnych podatkowo spółek, skorzystało wielu podatników, podejmując kroki w celu odpowiedniej zmiany statutów SKA.

Jednak zgodnie ze stanowiskiem dyrektorów izb skarbowych wydających indywidualne interpretacje podatkowe omawiana regulacja nie ma zastosowania do SKA, których co najmniej jednym ze wspólników jest osoba fizyczna. Pogląd ten został wyrażony w wielu interpretacjach. Wskazuje się w nich, że w odniesieniu do osób fizycznych stosować można jedynie rok podatkowy, który zgodnie z Ordynacją podatkową pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Zdaniem organów podatkowych, wynika to z faktu, że opodatkowanie osób fizycznych normuje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która nie zawiera w tej kwestii odrębnych przepisów. Ponadto, w wydanych interpretacjach pojawia się twierdzenie, że dla omawianego problemu bez znaczenia jest przepis ustawy o rachunkowości, który dopuszcza ustanowienie w umowie lub statucie SKA roku obrotowego niepokrywającego się z rokiem kalendarzowym. Organy twierdzą, że ustawa o rachunkowości nie jest ustawą podatkową i przez to nie może zawierać odmiennych zasad w przedmiocie określenia roku obrotowego niż rok, który w świetle ustawy podatkowej jest rokiem podatkowym.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Taka interpretacja wzbudza uzasadnione wątpliwości, chociażby ze względu na wyraźne brzmienie spornego przepisu przejściowego, który wprost odnosi się zarówno do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i podatku dochodowego od osób prawnych. Poza tym, stanowisko takie uniemożliwia zastosowanie przepisów przejściowych wobec dużej liczby SKA i przez to czyni ten przepis martwym w stosunku do wielu podatników.

Należy mieć nadzieję, że zapoczątkowana przez WSA linia orzecznicza będzie kontynuowana w orzeczeniach wydawanych przez kolejne sądy, co w konsekwencji powstrzyma ministra finansów przed wydawaniem w tej kwestii niekorzystnych dla podatników interpretacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JOANNA FIEMA-KUREK, adwokat, kancelaria Hogan Lovells

Polecane