SAGE integruje absolwentów

Jacek Pochłopień
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

Kongres polsko-francuskiej organizacji

ZWIĘKSZYĆ ZASIĘG: W trakcie kongresu oficjalnie utworzyliśmy filię w Szczecinie. Do naszej organizacji należy prawie 150 członków — informuje Kazimierz Choroś, prezes SAGE. fot. Renata Krąpiec

W trakcie niedawno zakończonego IV Kongresu SAGE, organizacji zrzeszającej posiadaczy dyplomów francuskich uczelni Grandes Ecoles, powołano do życia stowarzyszenie absolwentów polskiej edycji studiów. Do SAGE należy lub z nią sympatyzuje wiele znaczących w biznesie postaci, m.in Stanisław Siewierski, były prezes KGHM Polska Miedź.

— Nie zamierzamy prowadzić działalności gospodarczej. Naszym zasadniczym celem jest promocja współpracy gospodarczej Polski i Francji oraz podtrzymywanie kontaktów między absolwentami francuskich uczelni — opowiada Kazimierz Choroś, przewodniczący SAGE.

W IV Kongresie SAGE, który odbył się w Szczecinie i w Łukęcinie, wzięło udział 140 członków stowarzyszenia i zaproszonych gości. Organizacja staje się coraz liczniejsza, bowiem w kolejnych kongresach bierze udział coraz więcej osób. Do SAGE należą lub z nią sympatyzują znane postaci, m.in. Stanisław Siewierski, były prezes KGHM Polska Miedź, i Jan Waszkiewicz, marszałek województwa dolnośląskiego, który był pierwszym kierownikiem szkoły francuskiej we Wrocławiu.

Po polsku

SAGE ma charakter elitarny. Mogą do niej należeć tylko ci, którzy posiadają dyplom francuskiej uczelni z grupy Grandes Ecoles, czyli kończyli studia po francusku. Absolwenci, którzy ukończyli kursy po polsku i posiadają certyfikaty takich uczelni, postanowili, wzorując się na SAGE, utworzyć własną organizację. Stało się to również w trakcie kongresu w Łukęcinie.

— Na razie do naszej organizacji należy dwadzieścia osób. Wkrótce dokonamy rejestracji w sądzie — zapowiada Zbigniew Rymarczuk, członek komitetu założycielskiego Stowarzyszenia Absolwentów Francusko-Polskich Studiów Podyplomowych Edycji Polskiej.

Kłopoty z kapitałem

Kongres dał okazję do dyskusji na temat przyszłości szkół francuskich w Polsce. Choć zdobycie środków na działalność nie jest łatwe, szkoły dają sobie radę. Część uczestników spotkania narzekała natomiast na inwestorów znad Sekwany. Padały opinie, że nie potrafią oni wykorzystać szans, które stwarza polska gospodarka, i wykwalifikowanych kadr, które mogliby w naszym kraju zatrudnić.

Statki i miedź

W trakcie kongresu zaproszeni goście i członkowie organizacji mieli okazję do obejrzenia prezentacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia Adama Matysiaka, prezesa firmy Pol-Miedź-Trans i Piotra Bielawskiego, dyrektora ds. zarządzania informacjami w KGHM, którzy opowiadali o praktycznym zastosowaniu public relations w firmie, a w szczególności w komunikowaniu się z pracownikami. Na wiele pytań zainteresowanych słuchaczy odpowiadał też Roman Olszanowski, dyrektor ds. marketingu w Stoczni Szczecińskiej. Jego prezentacja dotyczyła strategii stoczni w walce z konkurentami z Dalekiego Wschodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Pochłopień

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / SAGE integruje absolwentów