Czytasz dzięki

Saint-Gobain wchodzi do nowej strefy

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Spółka z Kostrzyna poszerzy się o ponad 130 ha, dzięki czemu liczy na prawie 1 mld zł inwestycji, w tym 22 mln od producenta szyb.

Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSSE) planuje poszerzenie o 131,9 ha.

W większości włączone mają zostać tereny miejskie i gminne, na które strefa dopiero będzie szukać inwestorów. Jest jednak jeden projekt, który tylko czeka na zgodę rządu na powiększenie KSSSE — Saint-Gobain Innovative Materials Polska. Producent szyb do samochodów, który w Żarach zatrudnia 771 osób, liczy na włączenie do kostrzyńsko-słubickiejstrefy 9,9 ha swojego zakładu.

Obiecuje 22,55 mln zł inwestycji i 70 miejsc pracy. Spółka chce zwiększyć moce i dodać linie do produkcji szyb przednich, dachowych i tylnych. Inwestycję zamierza zakończyć do 31 grudnia 2018 r. Saint-Gobain Innovative Materials Polska nie działa jeszcze w kostrzyńsko-słubickiej strefie, choć ta i inne spółki z grupy otrzymały w Katowickiej SSE od 2007 r. już 11 zezwoleń.

Poza Żarami do strefy mają zostać włączone także tereny w miastach: Nowa Sól (najwięcej, bo 38,2 ha) i Gniezno, oraz gminach: Czerwieńsk, Krosno Odrzańskie, Sulechów, Międzychód i Kwilcz. Na podstawie dotychczasowych efektów działania KSSSE Ministerstwo Gospodarki szacuje, że na nowych gruntach firmy mogą zainwestować 983 mln zł i stworzyć 4,7 tys. miejsc pracy.

Po poszerzeniu KSSSE będzie mieć 1878,9 ha. Większe od niej pozostaną strefy wałbrzyska (2,9 tys. ha) i katowicka (2,3 tys. ha). Projekt zmian granic Kostrzyńsko-Słubickiej SSE musi jeszcze zatwierdzić Rada Ministrów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane