Saksonia-Anhalt partnerem gospodarczym Mazowsza

(Tadeusz Stasiuk)
04-10-2006, 16:00

Wymiana doświadczeń w zakresie utylizacji odpadów, odnawialnych źródeł energii, wspieranie firm polskich i niemieckich - to główne obszary współpracy Mazowsza i Saksonii-Anhalt.

Wymiana doświadczeń regionów w zakresie utylizacji odpadów, odnawialnych źródeł energii, wspieranie firm polskich i niemieckich w nawiązywaniu kontaktów - to główne obszary współpracy Mazowsza i Saksonii-Anhalt.

O szczegółach współpracy regionów poinformowali w środę na konferencji prasowej członek zarządu woj. mazowieckiego Jan Engelgard i, goszczący z wizytą w Warszawie, premier rządu kraju związkowego Saksonii-Anhalt Wolfgang Boehmer.

Konferencja towarzyszy zorganizowanej w Warszawie giełdzie kooperacji przedsiębiorców polskich i niemieckich (po kilkadziesiąt firm z każdej strony), która odbywać się będzie w dniach 4-5 października. Poza giełdą współpracy firm, zorganizowano także prezentację Unii Izb Łaba-Odra, reprezentującej 28 izb przemysłowo-handlowych z Niemiec, Polski i Czech.

"Kontakty Saksonii-Anhalt z Mazowszem, których podwaliny stanowi umowa z 13 października 2003 r. o wzajemnej współpracy partnerskiej, wchodzą w nową fazę - miejsce wymiany kulturalnej i studyjnej zajmują wspólne przedsięwzięcia gospodarcze" - powiedział Engelgard.

Przypomniał, że przy urzędzie marszałkowskim Mazowsza działa Centrum Obsługi Inwestora, które pomaga lokalnym firmom odnaleźć kooperantów za granicą. Przyciąganiu zagranicznych przedsiębiorstw służy działalność powołanej niedawno Agencji Rozwoju Mazowsza - dodał.

Jak poinformował, na szczeblu samorządowym oba regiony planują współpracę w zakresie utylizacji odpadów. Jedną z koncepcji jest wspólne przedsiębiorstwo w tej branży. Na listopad zaplanowano natomiast wspólną konferencję nt. odnawialnych źródeł energii.

Wizytę władz Saksonii-Anhalt w Warszawie zainaugurowano we wtorek wspólnym przyjęciem z okazji Dnia Jedności Niemiec zorganizowanym w Warszawie przez Ambasadę Niemiec.

Boehmer zapewniał na nim o zainteresowaniu swojego landu rozbudową kontaktów z Polską i Mazowszem. Dodał, że "współpraca wymaga jednak niezbędnej infrastruktury". Wyjaśnił, że Saksonia- Anhalt jest zainteresowana lepszymi połączeniami komunikacyjnymi między Niemcami a nowymi członkami Unii, w tym Polską. Premier opowiedział się za rozbudową drogi krajowej Bundesstrasse B6n od autostrady A9 aż do granicy z Polską.

Jak poinformowali współorganizatorzy giełdy kooperacji firm polskich i niemieckich - Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo- Handlowa i Landesmarketing Sachsen-Anhalt GmbH, Polska zajmuje obecnie trzecie miejsce w bilansie handlowym Saksonii-Anhalt, zarówno pod względem wielkości importu, jak i eksportu.

Z zaprezentowanych podczas środowej konferencji danych wynika, że Polska jest też ważnym partnerem niemieckiego landu w dziedzinie kultury i oświaty - drugim po Francji krajem, z którym w tej dziedzinie istnieją najściślejsze kontakty. Obecnie istnieje 39 umów o współpracy między szkołami z Polski i Saksonii-Anhalt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Saksonia-Anhalt partnerem gospodarczym Mazowsza