Samar: Import aut używanych spadł o połowę

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 13:44

Niemal o połowę zmniejszył się w styczniu import samochodów używanych do Polski. To wynik wejścia w życie opłaty ekologicznej - poinformował w poniedziałek instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

Niemal o połowę zmniejszył się w styczniu import samochodów używanych do Polski. To wynik wejścia w życie opłaty ekologicznej - poinformował w poniedziałek instytut Samar, monitorujący rynek motoryzacyjny.

    Z informacjami urzędów celnych wynika, że ilość samochodów używanych sprowadzonych do Polski w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia zmniejszyła się o niemal połowę. W styczniu sprowadzono 38 tys. 464 takie auta, o 49,3 proc. mniej niż w grudniu roku ubiegłego. W porównaniu do stycznia roku 2005, wynik ten jest  gorszy o 29,7 proc.

    Zdaniem ekspertów Samaru, podstawowym czynnikiem ograniczenia sprowadzania do Polski używanych aut jest wejście w życie w styczniu nowej opłaty ekologicznej, związanej z utylizacją pojazdów.

    Dodatkowo, na zmniejszenie prywatnego importu ma wpływ wysoka podaż samochodów używanych na rynku wtórnym, znacznie przekraczająca popyt, podkreślają eksperci Samaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane