Samorząd przejmie Fundusz Górnośląski

Maria Trepińska
opublikowano: 06-09-2001, 00:00

Samorząd przejmie Fundusz Górnośląski

W końcu nastąpiła długo oczekiwana zmiana właściciela Funduszu Górnośląskiego. 4 września minister skarbu przekazała ponad 92,5 proc. akcji FG Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu. Najpóźniej w październiku ma zostać zwołane NWZA FG, które zdecyduje m.in. o ogłoszeniu konkursu na stanowisko prezesa i strategii funkcjonowania spółki.

Fundusz Górnośląski, instytucja finansowa, w której ponad 92,5 proc. akcji posiadał Skarb Państwa, czekają duże zmiany. 4 września minister skarbu ostatecznie zdecydowała o przekazaniu swojego pakietu walorów FG Śląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, który już po raz trzeci zwrócił się w tej sprawie do MSP. Dopiero po interwencji premiera Jerzego Buzka zapadła ostateczna decyzja. Władze województwa formalnie przejmą akcje FG po uprawomocnieniu się decyzji, czyli w ciągu 14 dni. Najpóźniej w październiku zostanie zwołane NWZA spółki.

Pora zmian

— W najbliższym możliwym czasie zamierzamy zwołać NWZA. Zostanie ogłoszony publiczny konkurs na prezesa funduszu — mówi Jan Olbrycht, marszałek województwa śląskiego.

Dodaje, że wkrótce zostanie zorganizowana także debata na temat roli FG w Katowicach.

— W związku ze zmianami właścicielskimi konieczne będzie opracowanie całościowej strategii funkcjonowania funduszu. Do tej pory podejmowaliśmy jedynie działania zmierzające do wdrożenia programów naprawczych w spółkach, w których FG ma udziały — tłumaczy Krzysztof Sojka, który od 3 sierpnia jest prezesem FG.

Na zmiany właścicielskie nałożyły się problemy finansowe funduszu, który przez ostatnie lata wykazywał dodatni wynik finansowy, a w pierwszym półroczu 2001 zanotował stratę. Zdaniem prezesa Sojki, przyczyną kłopotów są m.in. nietrafione inwestycje. FG wchodził kapitałowo do spółek, na których tracił.

— Fundusz Górnośląski powinien być dokapitalizowany minimalnie kwotą 30 mln zł, to pozwoliłoby na wprowadzenie sensownych programów naprawczych, które w ciągu 1-1,5 roku mogłyby uratować firmy zależne przed likwidacją — mówi Krzysztof Sojka.

Akcjonariusze zdecydują

Według prezesa Sojki, najpóźniej w październiku zostanie zwołane NWZA FG, które może przyjąć strategię i zdecydować o dalszym istnieniu grupy kapitałowej. W porządku obrad mogą znaleźć się także projekty uchwał dotyczące m.in. sprzedaży nieruchomości. Pieniądze z ich zbycia mogą być przeznaczone m.in. na dokapitalizowanie spółek zależnych.

Fundusz Górnośląski jest instytucją finansową powołaną zgodnie z postanowieniami kontraktu regionalnego dla województwa katowickiego, w październiku 1995 r. Kapitał akcyjny spółki wynosi 132 mln zł. Skarb Państwa ma ponad 92,5 proc. akcji FG, pozostałe należą do 8 śląskich gmin. Starania Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego o przejęcie od ministra skarbu pakietu akcji FG trwały ponad rok. Dwukrotnie MSP odmówiło. Do czerwca 2001 r. spółką kierował Marek Pałus. W związku z tzw. aferą w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, pojawiły się także zastrzeżenia co do funkcjonowania FG. Zadaniem funduszu jest tworzenie rynku kapitałowego na Śląsku oraz przyciągnięcie kapitału do regionu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samorząd przejmie Fundusz Górnośląski