Samorządy promują lokalne firmy

Grzegorz Wierzbicki
opublikowano: 08-04-2003, 00:00

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego docenił rolę Internetu. Urząd Miejski w Bydgoszczy stworzył Internetowy Katalog Firm Bydgoskich, który zawiera bazę danych lokalnych przedsiębiorstw, posiadających własne strony WWW albo adres poczty elektronicznej. Baza podzielona jest według branż. Korzystanie z serwisu jest bezpłatne i pozwala na szybkie zebranie informacji o każdej z uwzględnionych w nim firm.

We Włocławku trwają prace nad stroną www.inwestycje.wloclawek.pl, opracowywaną przez Wydział Inwestycji Urzędu Miasta. Dzięki niej zainteresowani będą mogli zasięgnąć informacji o terenach przeznaczonych pod inwestycje. Pracownicy Wydziału Inwestycji będą także udzielać informacji służących promocji miasta i konkretnych przedsiębiorstw.

Władysław Skrzypek, prezydent Włocławka, powołał do życia społeczną Radę Prezydencką, która pełni rolę opiniodawczo-doradczą. Zasiadają w niej przedstawiciele małych i średnich firm.

W trakcie posiedzeń rady omawiane są najistotniejsze dla miasta i lokalnego biznesu kwestie, m.in. dotyczące działań proinwestycyjnych.

Sprawdzonym pomysłem na wspieranie działalności gospodarczej w Toruniu okazało się lokowanie firm w historycznym centrum miasta. Lokatorom najbardziej atrakcyjnych mieszkań na starówce władze miasta oferują lokale położone w innych dzielnicach. Firmy, które chcą się ulokować w historycznym centrum, kupują jego dotychczasowym mieszkańcom własnościowe mieszkania w innych dzielnicach, a w zamian otrzymują prawo własności budynku położonego w najbardziej atrakcyjnym miejscu Torunia.

— Ta forma troski o zabytki, która jednocześnie ułatwia firmom znalezienie lokalizacji, sprawdziła się. Programem objęto dotychczas dziewięć nieruchomości, pięć z nich znalazło już nowych właścicieli — mówi Marcin Czyżniewski, rzecznik prezydenta Torunia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Wierzbicki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu