Samorządy w inwestycjach powiedziały dopiero „A”

Justyna Dąbrowska
opublikowano: 11-12-2017, 22:00

W kolejnych latach place budowy powinny być zapełnione. O pracowników będzie łatwiej zwłaszcza przy dużych projektach.

W tym roku jednostki samorządu terytorialnego (JST) powiększają nadwyżkę budżetową z kwartału na kwartał. Po pierwszym były 12,4 mld zł na plusie, na półmetku miały 13,5 mld zł, a po trzech kwartałach 14,7 mld zł. Dobrą kondycję budżetową zawdzięczają jednak głównie mocnej stronie dochodowej, w tym rosnącym dochodom z PIT, a nie przykręcaniu kurka z wydatkami. W trzecim kwartale przeznaczyły na inwestycje 8 mld zł, a więc aż 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z kwartału na kwartał wydatki nabierały tempa (patrz wykres). Zdaniem Piotra Bartkiewicza, ekonomisty mBanku, to dopiero początek.

— W latach 2015-16 samorządy notowały głębokie spadki inwestycji i dopiero w tym roku wychodzą z dołka. Zapewnie nie osiągnęliśmy jeszcze szczytu zarówno w przypadku poziomu, jak i rocznej dynamiki inwestycji. Nawet więcej — cały mechanizm dopiero się rozpędza. Paliwem są w tym przypadku unijne pieniądze, które tak naprawdę zaczynamy wydawać dopiero teraz. Do tego w przyszłym roku mamy wybory samorządowe. Place budowy powinny być zapełnione — mówi Piotr Bartkiewicz. Powinny, ale pojawia się pytanie, czy faktycznie będą, bo już dziś brakuje pracowników. Opinia ekonomisty napawa jednak nadzieją, że napięta sytuacja na rynku pracy nie zastopuje działalności inwestycyjnej samorządów, przynajmniej w zakresie większych projektów.

— Braki w podaży pracy będą prawdopodobnie najbardziej dotkliwe w przypadku najprostszych zajęć, gdzie trzeba będzie konkurować o pracownika z rynkiem mieszkaniowym. To prace takie jak malowanie szkoły czy budowa niewielkiego budynku. Natomiast w przypadku prac specjalistycznych i infrastrukturalnychkłopoty na rynku pracy będą miały mniejsze znaczenie, bo są to zazwyczaj projekty duże i dobrze zaplanowane, realizowane przez duże przedsiębiorstwa, które mają mniejsze problemy z brakami kadrowymi. Dodatkowo, firmy mogą w tym przypadku uzupełniać park maszynowy bądź sprowadzać wykwalifikowanych pracowników zza granicy — argumentuje ekonomista mBanku. Inwestycje samorządów w trzecim kwartale odpowiadały praktycznie za całość przyspieszenia inwestycji w całej gospodarce (3,3 proc. r/r), mimo stosunkowo niewielkiego, 10-procentowego, udziału w wartości inwestycji ogółem. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu