Samozadowolenie idzie w górę

opublikowano: 15-07-2018, 22:00

Polacy coraz bardziej wierzą w swoje umiejętności zawodowe. Jednak mimo wzrostu samooceny jesteśmy na przedostatnim miejscu w Europie.

W obliczu innowacyjnych technologii pracownicy stale muszą rozwijać swoje umiejętności. Mimo to aż 83 proc. europejskich zatrudnionych deklaruje pewność, że ma wiedzę niezbędną do odniesienia sukcesu na swoim stanowisku — wynika z badania „Okiem europejskich pracowników 2018”, zrealizowanego przez ADP.

Ale w porównaniu z 2016 r. wskaźnik ten spadł o 6 proc. Co ciekawe, jedynie wśród polskich pracowników odnotowano pod tym względem wzrost w ciągu 12 miesięcy — z 75 proc. w 2017 r. do 79 proc. w 2018 r.

— Polacy są coraz bardziej pewni swoich umiejętności zawodowych i jeśli chodzi o tę pozytywną dynamikę wyróżniają się na tle innych krajów europejskich. Warto jednak zauważyć, że wiara w siebie wśród krajan jest nadal relatywnie słabsza niż wśród np. Hiszpanów (89 proc.). Mentalność polskich pracowników sukcesywnie się zmienia, coraz pewniej odnajdujemy się w biznesie — chętniej wzmacniamy swoje umiejętności, by skuteczniej rywalizować i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe — komentuje Paweł Lazar, dyrektor generalny z ADP Polska.

Niestety, mimo wzrostu samooceny wciąż ponad 20 proc. Polaków wątpi w swoje umiejętności zawodowe, co plasuje nasz kraj na przedostatnim miejscu wśród państw europejskich. Ponadto, jak wynika z badania, kobiety nadal wykazują mniejszą pewność w swoje kompetencje niż mężczyźni (81 proc. vs 85 proc.). Dodatkowo pracownicy tracą pewność w swoje umiejętności wraz z wiekiem — osoby między 45. a 54. rokiem życia prezentują najniższyjej poziom (79 proc.), podczas gdy w grupie osób w wieku od 16 do 24 lat przekonanie o swoich umiejętnościach wykazuje aż 86 proc. zatrudnionych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu