Samozadowolenie inwestorów niebezpieczne dla hossy

opublikowano: 21-11-2017, 16:21
aktualizacja: 21-11-2017, 16:26

„Bańka samozadowolenia” widoczna u inwestorów z rynku amerykańskiego grozi wykolejeniem trwającej na nim od 2009 r. hossy, ostrzega Albert Edwards z  banku Societe Generale.

Blisko 65 proc. konsumentów biorących udział w ostatnim badaniu Uniwersytetu Michigan oceniało, że w przyszłym roku akcje będą droższe niż obecnie. To już odsetek optymistów wyższy niż w czasie formowanie się szczytów z 2007 oraz 2015 r., kiedy to przesadne rozgrzanie rynku zapoczątkowało odpowiednio głęboką bessę oraz znaczącą korektę, zauważa Albert Edwards, globalny strateg Societe
Generale.

Albert Edwards od dawna jest sceptycznie nastawiony do perspektyw giełdy nowojorskiej. Dwa tygodnie temu zwracał uwagę, ze rekordowy odsetek Amerykanów wybiera się na wakacje. Jego zdaniem jest to symptom finansowanej zadłużeniem bańki konsumpcyjnej, wynikającej z tego, że konsumenci nadmiernie wierzą w przyszły wzrost płac. Zbyt wolne tempo podnoszenia stóp procentowych przez Fed grozi wybuchem inflacji, a to mogłoby prowadzić go do „koszmarnego scenariusza" na wzór załamania z 1987 r.

„Wiadomo, że zaufanie amerykańskich konsumentów ma się świetnie, głównie ze względu na świetną koniunkturę giełdową. Jednak tani pieniądz zachęcił także konsumentów do kupowania zagranicznych wycieczek. Kiedy bańka pęknie, konsumenci będą wściekli, że topnieje nie tylko ich bogactwo, ale także możliwość jeżdżenia na wakacje, na jakie nie mogli sobie wcześniej pozwolić” – napisał Albert Edwards w nocie do klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy