Samsonowicz: Frank po 2 zł za 4-5 lat

PAP
opublikowano: 04-02-2009, 15:34

Frank szwajcarski może znów kosztować około 2 złote najwcześniej za 4-5 lat - prognozuje ekspert portalu Comperia.pl Bartłomiej Samsonowicz.

W środę nasza waluta po raz kolejny straciła na wartości. Frank szwajcarski kosztuje 3,13 zł, a za euro trzeba zapłacić 4,67 zł.

"Trudno wnioskować, co się wydarzy w najbliższych dniach. W dłuższym okresie można z większym prawdopodobieństwem powiedzieć, że kurs (złotego - PAP) będzie się umacniał" - powiedział w środę PAP.

"To będzie proces powolny. Raczej nieprędko zobaczymy franka na poziomie 2 zł" - ocenił. Dodał, że podobna sytuacja z niskim kursem złotego miała miejsce w Polsce w 2004 roku, a frank osiągnął poziom 2 zł dopiero po około 5 latach od tego wydarzenia.

"Myślę, że teraz może być podobnie" - zaznaczył ekspert.

Jego zdaniem, jeżeli złotówka nadal będzie się osłabiać w stosunku do innych walut, to raty kredytów walutowych mogą po raz kolejny wzrosnąć.

"Jeżeli sytuacja w regionie będzie niekorzystna, jeśli inwestorzy będą wycofywali się z Europy Środkowo-Wschodniej, jeśli będzie cały czas utrzymana presja na złotego, to może się okazać, że koszty kredytu zdecydowanie wzrosną" - podkreślił.

Samsonowicz zaznaczył, że w najgorszej sytuacji są osoby, które zaciągnęły kredyty walutowe na przełomie lipca i sierpnia 2008 roku. Kredyty były wówczas wypłacane po kursie franka szwajcarskiego na poziomie 1,90 zł. Przykładowo, dla kredytu w wysokości 300 tys. zł miesięczna rata wzrosła już o ponad 200 zł.

Ocenił, że słaby kurs złotego powoduje, iż kredyty walutowe są coraz mniej atrakcyjne. "Raty kredytów we frankach zaczynają się zrównywać z ratami kredytów w złotych" - ocenił.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane