„Sankcje doprowadzą Rosję do recesji”

Nałożenie na Rosję sankcji gospodarczych doprowadzi do recesji w gospodarce kraju, prognozuje bank VTB. Nie jest w tym odosobniony.

Jak donosi agencja Bloomberg, rosyjski bank przewiduje, że Rosja wkroczy w recesję już w drugim kwartale tego roku. Jego zdaniem perspektywa zaostrzenia sankcji wstrząśnie rynkami rosyjskich aktywów, ograniczy inwestycje oraz podniesie koszty obsługi długu.

- Pod wpływem wybuchu niepewności oraz pogorszenia warunków finansowania dynamika popytu wewnętrznego wyhamuje do zera – ocenia instytucja.

Z ubiegłotygodniowego raportu brytyjskiego ośrodka Capital Economics wynika, że – głównie za sprawą sankcji – odpływy kapitału z Rosji sięgną w tym kwartale 70 mld USD, w porównaniu z ucieczką 63 mld USD w całym ubiegłym roku. Jak przyznaje Ariel Cohen, ekspert amerykańskiego think tanku Heritage Foundation, dotychczas wprowadzone restrykcje wobec poszczególnych osób są dla Rosji „jak ugryzienie komara”. Wszystko dlatego, że większość z ukaranych oficjeli i tak nie może podróżować prywatnie za granicę, a ich interesy są skupione w Rosji. To jednak wcale nie uratuje gospodarki Rosji przed konsekwencjami.

- Inwestorzy i agencje ratingowe opierają swoją ocenę nie na tym, co z sankcjami zdarzyło się do tej pory, ale na tym, co się może zdarzyć. Jestem przekonany, że sankcje będą zaostrzane, a forsował je będzie Barack Obama. Jeżeli on będzie zwiększał napięcie, Unia Europejska będzie niemal zmuszona dołączyć – oceniał dla Bloomberga Fredrik Erixon, dyrektor w think tanku European Centre for International Political Economy.

Władymir Putin
Władymir Putin
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane