Sankey: kurs ropy Brent wróci powyżej 100 USD

opublikowano: 04-08-2022, 21:26
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Weteran branży naftowej Paul Sankey uważa, że choć ropa obecnie tanieje, to jej kurs znów będzie trzycyfrowy w przyszłym roku, informuje Bloomberg.

Ropa tanie w ostatnich dniach z powodu rosnącego przekonania, że osłabienie globalnej gospodarki oznacza znaczące zmniejszenie popytu na surowiec. W czwartek kurs ropy Brent spadł na ICE Futures Europ najniżej od 18 lutego, a ropy WTI spadł na NYMEX najniżej od 10 lutego, niwelując duży wzrost wywołany napaścią 24 lutego Rosji na Ukrainę.

- Łatwo prognozować powrót ropy powyżej 100 USD w przyszłym roku – powiedział założyciel Sankey Research.

Podkreślił, że nie spodziewa się przekroczenia z czasem 150 USD za baryłkę ropy Brent z powodu elastyczności popytu i efektu mocnego dolara.

Sankey twierdzi, że gdyby nie uwolnienie ropy z rezerw strategicznych, kurs surowca były obecnie dużo wyższy. Zwrócił uwagę, że analiza techniczna wskazuje na spadek kursu do ok. 80 USD za baryłkę w krótkim terminie.

- Jeśli mam być szczery, obecnie moje nastawienie jest raczej niedźwiedzie – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane