Santander optymistycznie o budownictwie

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Adrian Kyrcz, analityk Santandera, spodziewa się odbicia marż spółek z branży po rozczarowującym 2018 r.

Pozostajemy umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o firmy budowlane, ze względu na spadek tempa wzrostu kosztów, poprawę dostępności podwykonawców oraz solidne portfele zamówień, zawierające bardziej rentowne kontakty, podpisane w ostatnim czasie — napisał w raporcie z 29 kwietnia Adrian Kyrcz, który zdecydował się podnieść z „trzymaj” do „kupuj” rekomendację dla Erbudu.

Takie samo zalecenie obowiązuje też dla Torpolu, a rekomendacje dla Unibepu i Budimeksu to „trzymaj”. Czarną owcą w branży jest natomiast Trakcja, dla której obowiązuje zalecenie „sprzedaj”, a cena docelowa została obniżona z 3,33 do 2,40 zł.

— Pozostajemy negatywnie nastawieni do Trakcji ze względu na możliwą emisję akcji, która rozwodni udziały mniejszościowych akcjonariuszy — podkreśla Adrian Kyrcz.

Jego faworytem jest Erbud, dla którego specjalista podniósł prognozy średnioterminowe.

— Spółka wyczyściła bilans, a dobrze prowadzony portfel zleceń zawiera kontrakty, które umożliwią w 2019 r. poprawę marż — wyjaśnia analityk, który dodaje, że akcje spółki notowane są z relatywnie niskimi wskaźnikami, zwłaszcza w porównaniu z Unibepem, dla czego ekspert nie znajduje uzasadnienia.

Adrian Kyrcz za atrakcyjną uważa również wycenę Torpolu, po którym oczekuje dobrych wyników w pierwszym kwartale 2019 r. Powinny one potwierdzić trwały charakter odbicia marż, zasygnalizowany już w drugim półroczu 2018. Analityk spodziewa się też zwiększenia portfela zleceń i odnotowań dodatnich przepływów pieniężnych w drugim półroczu ze względu na harmonogram płatności z kontraktu z Tauronem. Budimex to natomiast inwestycja dla cierpliwych, wynika z raportu, ponieważ po rozczarowujących wynikach za I kwartał (zysk netto spadł o 54 proc. r/r do 28 mln zł) także drugi kwartał zakończy się dla spółki niewielkim zyskiem, uważa Adrian Kyrcz, który przypomina, że w tym okresie rozliczane będą kontrakty zawierane w czasie gwałtownego wzrostu kosztów. Odbicia marż można się spodziewać na przełomie 2019 i 2020 r., dodaje specjalista.

Wśród czynników ryzyka dla branży analityk Santandera wymienia wzrost kosztów, konsumpcję gotówki w pierwszym półroczu ze względów sezonowych, mniejsze fundusze z Unii Europejskiej po 2023 r., co może zmniejszyć nakłady PKP PLK i GDDKiA na inwestycje infrastrukturalne oraz mniejszą podaż kontraktów ze strony prywatnych zleceniodawców. Adrian Kyrcz nie wyklucza też wstrzymywania się przez PKP PLK z podpisywaniem umów po tym, jak ostatnio oferty generalnych wykonawców przekraczały budżety w przetargach.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane