Czytasz dzięki

Santander optymistycznie o budownictwie

opublikowano: 12-05-2019, 22:00

Adrian Kyrcz, analityk Santandera, spodziewa się odbicia marż spółek z branży po rozczarowującym 2018 r.

Pozostajemy umiarkowanymi optymistami, jeśli chodzi o firmy budowlane, ze względu na spadek tempa wzrostu kosztów, poprawę dostępności podwykonawców oraz solidne portfele zamówień, zawierające bardziej rentowne kontakty, podpisane w ostatnim czasie — napisał w raporcie z 29 kwietnia Adrian Kyrcz, który zdecydował się podnieść z „trzymaj” do „kupuj” rekomendację dla Erbudu.

Takie samo zalecenie obowiązuje też dla Torpolu, a rekomendacje dla Unibepu i Budimeksu to „trzymaj”. Czarną owcą w branży jest natomiast Trakcja, dla której obowiązuje zalecenie „sprzedaj”, a cena docelowa została obniżona z 3,33 do 2,40 zł.

— Pozostajemy negatywnie nastawieni do Trakcji ze względu na możliwą emisję akcji, która rozwodni udziały mniejszościowych akcjonariuszy — podkreśla Adrian Kyrcz.

Jego faworytem jest Erbud, dla którego specjalista podniósł prognozy średnioterminowe.

— Spółka wyczyściła bilans, a dobrze prowadzony portfel zleceń zawiera kontrakty, które umożliwią w 2019 r. poprawę marż — wyjaśnia analityk, który dodaje, że akcje spółki notowane są z relatywnie niskimi wskaźnikami, zwłaszcza w porównaniu z Unibepem, dla czego ekspert nie znajduje uzasadnienia.

Adrian Kyrcz za atrakcyjną uważa również wycenę Torpolu, po którym oczekuje dobrych wyników w pierwszym kwartale 2019 r. Powinny one potwierdzić trwały charakter odbicia marż, zasygnalizowany już w drugim półroczu 2018. Analityk spodziewa się też zwiększenia portfela zleceń i odnotowań dodatnich przepływów pieniężnych w drugim półroczu ze względu na harmonogram płatności z kontraktu z Tauronem. Budimex to natomiast inwestycja dla cierpliwych, wynika z raportu, ponieważ po rozczarowujących wynikach za I kwartał (zysk netto spadł o 54 proc. r/r do 28 mln zł) także drugi kwartał zakończy się dla spółki niewielkim zyskiem, uważa Adrian Kyrcz, który przypomina, że w tym okresie rozliczane będą kontrakty zawierane w czasie gwałtownego wzrostu kosztów. Odbicia marż można się spodziewać na przełomie 2019 i 2020 r., dodaje specjalista.

Wśród czynników ryzyka dla branży analityk Santandera wymienia wzrost kosztów, konsumpcję gotówki w pierwszym półroczu ze względów sezonowych, mniejsze fundusze z Unii Europejskiej po 2023 r., co może zmniejszyć nakłady PKP PLK i GDDKiA na inwestycje infrastrukturalne oraz mniejszą podaż kontraktów ze strony prywatnych zleceniodawców. Adrian Kyrcz nie wyklucza też wstrzymywania się przez PKP PLK z podpisywaniem umów po tym, jak ostatnio oferty generalnych wykonawców przekraczały budżety w przetargach.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane