SAP i HP będą pożyczać CRM

Kamil Kosiński
15-01-2003, 00:00

Już niedługo SAP i Hewlett-Packard uruchomią w Polsce program JumpStart. Polega on na udostępnianiu potencjalnym nabywcom w pełni funkcjonalnej, trzymiesięcznej licencji na moduły CRM niemieckiego producenta systemów klasy ERP.

W październiku 2002 r. SAP zapowiedział wprowadzenie we współpracy z Hewlett-Packard programu o nazwie JumpStart. W jego ramach klienci SAP z krajów Unii Europejskiej mogą korzystać z trzymiesięcznej licencji próbnej na moduły CRM potentata rynku systemów ERP. Aplikacje obejmujące sprzedaż mobilną, sprzedaż internetową, telecentra oraz zarządzanie kampanią marketingową są co prawda wdrażane w z góry zdefiniowanych konfiguracjach, ale pozwalają na korzystanie z prawdziwych danych o firmie i jej klientach. Wszelki niezbędny do testowania tych aplikacji sprzęt wypożycza przy tym HP.

Program JumpStart działa na razie tylko w Europie Zachodniej. Nie obejmuje zaś innych rynków, w tym Stanów Zjednoczonych. Niebawem ma być jednak udostępniony w Polsce. Renata Szymańczyk z SAP Polska informowała początkowo, że nastąpi to pod koniec stycznia 2003 r. Potem jednak wycofała się z tak kategorycznych zapewnień.

— Program JumpStart ruszy w Polsce w I kwartale 2003 r. Nie jestem jednak w stanie podać dokładniejszej daty. Oferta jest dopiero tworzona i trwają rozmowy z HP — mówi Renata Szymańczyk z SAP Polska.

Ostateczne decyzje co do uruchomienia programu JumpStart powinny zapaść w SAP w tym tygodniu. Także przedstawiciele HP przyznają, że rozpoczęcie programu blokują już tylko kwestie formalne.

— Nie ustaliliśmy jeszcze ostatecznego terminu uruchomienia programu JumpStart. Trwają prace przygotowawcze u nas i w SAP. Nam pozostała do wyjaśnienia właściwie tylko jedna kwestia, czyli zasady finansowania udostępnianej w programie platformy sprzętowej. W Europie Zachodniej, klient płaci za jej wykorzystanie 1 proc. wartości sprzętu miesięcznie. Właściwie nie ma powodów, aby w Polsce było inaczej. Musimy się jednak upewnić, że przepisy prawa polskiego są pod tym względem takie same jak przepisy Unii Europejskiej — wyjaśnia Piotr Teodorski, kierownik sprzedaży rozwiązań dla sektora przemysłowego w Hewlett-Packard Polska.

Wiadomo, że korzystanie z samego oprogramowania też nie będzie bezpłatne. Przedstawiciele SAP nie chcą się na ten temat wypowiadać, a nie sposób się też dowiedzieć czegoś na ten temat z korporacyjnych stron internetowych firmy. Nie wiadomo również, ilu użytkowników będzie dotyczyć próbna licencja.

— Nie mogę nic powiedzieć na ten temat. Jeszcze nie teraz — twierdzi Renata Szymańczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / SAP i HP będą pożyczać CRM