Sarkozy ujawnił pakiet bodźców gospodarczych

PAP
04-12-2008, 13:18

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy ujawnił w  czwartek pakiet bodźców gospodarczych wart 26 mld EUR.

W otoczeniu prezydenta wskazuje się, że pakiet stanowi równowartość 1,3 proc. francuskiego PKB. Główny nacisk położono na projekty inwestycyjne, a nie na bezpośrednią pomoc dla konsumentów.

"Naszą odpowiedzią na kryzys są inwestycje, ponieważ jest to najlepszy sposób na wsparcie wzrostu i zachowanie miejsc pracy dzisiaj oraz przygotowanie miejsc pracy na jutro" - powiedział Sarkozy.

Przewidziano 10,5 miliarda euro na infrastrukturę, badania naukowe i pomoc dla władz lokalnych - informuje Reuters, powołując się na dokumenty przekazane przez biuro Sarkozy'ego.

Zaplanowano też pomoc dla przeżywającego trudne dni przemysłu motoryzacyjnego, który - jak podkreślił Sarkozy - bezpośrednio i pośrednio zatrudnia 10 proc. czynnych zawodowo Francuzów. Pomoc ma polegać na zachętach finansowych dla tych, którzy zdecydują się na zakup nowych, bardziej przyjaznych dla środowiska samochodów.

Oczekuje się, że pakiet przyczyni się do zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego Francji w przyszłym roku o 0,6 proc., ale też spowoduje wzrost deficytu budżetowego do 3,9 proc. PKB; planowano 3,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sarkozy ujawnił pakiet bodźców gospodarczych