Sąsiedzki sojusz na Bliski Wschód

opublikowano: 05-08-2015, 22:00

Polak z Polakiem nie dogada się tak dobrze jak z Ukraińcem. Dlatego Polsko-Saudyjska Rada Biznesu radzi tworzyć konsorcja.

Polsko-Saudyjska Rada Biznesu (PSRB) i powiązana z nią Polsko- -Saudyjska Izba Gospodarcza mają nowe zadanie.

— Międzynarodowa Izba Handlowa Ukraina zaprosiła nas do współpracy, żebyśmy pomogli ukraińskim przedsiębiorcom nawiązać kontakty w krajach arabskich — mówi Marek Gawlik, prezes PSRB. Mogą na tym skorzystać polskie firmy.

— To doskonałe uzupełnienie ich oferty, np. w kontraktach na budowę sieci przesyłowych czy w przetargach budowlanych. W większości przypadków kontrakty są zbyt duże dla pojedynczych polskich firm. Nie udało nam się dotychczas namówić do współpracy polskich podmiotów. Łatwiej jest im stworzyć konsorcjum z ukraińskimi partnerami, którzy oferują dużo tańszą siłę roboczą. W krajach Zatoki Perskiej konkurujemy z firmami zatrudniającymi pracowników z Indii czy Pakistanu — wyjaśnia Marek Gawlik, choć zaznacza, że nie proponuje polskim firmom uczestnictwa

w przetargach, w których najważniejszym kryterium jest cena. Jego zdaniem, w Polsce niełatwo było znaleźć firmy budowlane zainteresowane kontraktami w krajach arabskich. Prace nad ukraińskim kierunkiem trwają od kilku miesięcy.

— W Omanie i Arabii Saudyjskiej polskie i ukraińskie firmy są po rozmowach konsorcjalnych z lokalnymi partnerami. Nie mogę podać nazw, niektóre z nich to spółki giełdowe. Wybór ofert w tych przetargach nastąpi jeszcze w tym roku — twierdzi Marek Gawlik. PSRB zaangażowała się na Ukrainie jeszcze w innym obszarze.

— Zaczynamy wspierać ukraińskie firmy zainteresowane inwestycjami w Polsce. Nie jesteśmy dla nich krajem pierwszego wyboru, bo Ukraińcy nie dostają szybko obywatelstwa, trudno o wizę. Łatwiej jest np. w Czechach czy w Hiszpanii. Pomagamy w założeniu działalności, znalezieniu szkół dla dzieci, mieszkania, czyli oferujemy usługi concierge. Jest wiele średnich firm, nie z pierwszej ligi, ale z dużymi obrotami, zainteresowanych Polską. Już są pierwsze decyzje i do końca roku pochwalimy się sukcesami — zapowiada prezes Polsko-Saudyjskiej Rady Biznesu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu