Czytasz dzięki

Saudyjska ropa oferowana po 25 USD w Europie

opublikowano: 11-03-2020, 20:44

Arabia Saudyjska postanowiła zalać tanią ropą rynek, na którym tradycyjnie dominowała Rosja.

Europa staje się obszarem najbardziej zażartej walki o rynek między Arabią Saudyjską i Rosją. Pierwszy z producentów oferuje swoją ropę Arab Light w Rotterdamie za zaledwie 25 USD za baryłkę. To czyni ją znacznie atrakcyjniejszą od rosyjskiej ropy Urals.

Europejskie rafinerie, m.in. należące do Royal Dutch Shell, BP, Total, OMV i Repsol otrzymały możliwość zwiększenia dostaw ropy od Aramco sięgających od 25 do 200 proc., dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

Obniżka ceny ropy Arab Light jest tak duża, że wypycha ona z rynku rosyjską ropę Urals oraz inne gatunki, powiedział Amrita Sen, główny analityk rynku ropy w firmie konsultingowej Energy Aspects Ltd.

Spadek ceny saudyjskiej ropy spowodował, że w poniedziałek pośredniczące w handlu rosyjską ropą Vitol Group i Trafigura Group nie zdołały znaleźć na nią nabywców pomimo zaoferowania największej obniżki ceny wobec regionalnego benchmarku od prawie dwóch miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy