Saunders: brytyjska gospodarka może mieć więcej wolnego potencjału

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-03-2021, 14:39

Michael Saunders, przedstawiciel Banku Anglii uważa, że gospodarka Wielkiej Brytanii może być niedoszacowana odnośnie potencjału, donosi Reuters.

Bank Anglii (BOE)
Bank Anglii (BOE)
fot. REUTERS/Hannah McKay /Forum

W jego opinii, moce produkcyjne jakie zostały zwolnione w skutek kryzysu i złamania wywołanego pandemią koronawirusa mogą być wyższe niż prognozowano, a to może przełożyć się na niższą presję inflacyjną.

Pandemia i związane z nią ograniczenia znacznie zmniejszyły potencjalną produkcję w ostatnich kwartałach, ale większość tych skutków prawdopodobnie będzie miała raczej przejściowy charakter- powiedział Saunders.

Bankier ocenia, że lutowe dane banku centralnego zaniżyły wielkość wolnych mocy produkcyjnych, a zawyżyły skalę spadku potencjalnej produkcji w ostatnim roku.

Saunders kolejny raz podkreślił, że słabość rynku pracy jest istotnym czynnikiem ryzyka, ale choć prognozy mówią o lekkim wzroście bezrobocia, nie będzie on aż tak duży, jak zakładała lutowa projekcja.

Odnosząc się do niedawnego wzrostu rentowności obligacji skarbowych powiedział, że nie zmienił on ogólnych warunków finansowania i jest jedynie wyrazem oczekiwań związanych z ożywieniem gospodarczym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane