Sawicki: Rosja otwiera się na kolejny segment naszych produktów

IAR
opublikowano: 19-01-2008, 12:53

Marek Sawicki jest usatysfakcjonowany zniesieniem rosyjskiego embarga na import polskich produktów roślinnych. Minister rolnictwa powiedział dziennikarzom w Berlinie, że Polska uzyskała to, co było możliwe. Porozumienie w tej sprawie podpisali wczoraj późnym wieczorem w  stolicy Niemiec szefowie resortów rolnictwa Polski i  Rosji.             

Na jego mocy Rosja wznowiła uznawanie certyfikatów fitosanitarnych wystawianych przez polskie służby. Dotyczy to produktów roślinnych przeznaczonych na cele paszowe i przemysłowe. Od dziś polskie produkty roślinne, jak pasze, kwiaty czy sadzonki, znów mogą być eksportowane do Rosji. „Rosja otwiera się na kolejny segment naszych produktów” - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami minister Sawicki.

Minister rolnictwa Rosji Aleksiej Gordiejew nazwał porozumienie „poważnym krokiem naprzód”. Nie obejmuje ono jednak kwestii bezpieczeństwa żywności, w tym zawartości pestycydów w produktach roślinnych eksportowanych do Rosji. Aleksiej Gordiejew powiedział, że rosyjskie zastrzeżenia w tej prawie dotyczą nie tylko Polski, ale wszystkich krajów Unii Europejskiej. Dlatego dalsze rozmowy na ten temat będą toczyły się między Rosją a Unią. Rosyjski minister powiedział, że jest to problem techniczny i wyraził nadzieję na jego rozwiązanie do początku marca.

Embargo na import polskich produktów roślinnych obowiązywało przez dwa lata.

IAR

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane