Sawicki znowu sprzedał Krosno

Anna Truszkowska
opublikowano: 02-04-2009, 00:00

W dniu ogłoszenia upadłości likwidacyjnej huty Zdzisław Sawicki złożył zlecenia sprzedaży. Nie tak chyba miało być.

Inwestor pozbył się aż 13 proc. akcji

W dniu ogłoszenia upadłości likwidacyjnej huty Zdzisław Sawicki złożył zlecenia sprzedaży. Nie tak chyba miało być.

27 marca sąd ogłosił upadłość likwidacyjną Krośnieńskich Hut Szkła. Tego dnia ich wieloletni inwestor Zdzisław Sawicki, pozbywał się akcji. Właściciela zmieniło 13 proc. papierów. Po tych transakcjach Zdzisław Sawicki miał już tylko 5,27 proc. walorów krośnieńskiej firmy. Informację podano przed wczorajszą sesją. Zareagowali na nią inwestorzy. Kurs huty najpierw spadł do 10 gr, by ostatecznie odbić do 14 gr. Na zamknięciu notowań spadek wyniósł 6,7 proc.

Milczenie akcjonariusza

To nie pierwszy raz, gdy Zdzisław Sawicki sprzedaje akcje Krosna. Jeszcze w styczniu był wiodącym akcjonariuszem huty. Wtedy o ponad połowę zmniejszył zaangażowanie w kapitale — z 52,25 proc. do 18,37 proc.

— Jestem dużym inwestorem i muszę zachować płynność finansową. Krosno obniża wartość moich zabezpieczeń, a potrzebowałem pieniędzy na inną działalność. W obecnej sytuacji banki nie chcą rozmawiać o kredytach — tłumaczył w rozmowie z "PB" Zdzisław Sawicki.

Twierdził, że pozostanie głównym akcjonariuszem spółki, choć unikał jednoznacznej odpowiedzi, czy będzie sprzedawać akcje. Wczoraj nie udało nam się uzyskać jego wypowiedzi.

Wiara zarządu

— Sprawy właścicielskie pozostawiam bez komentarza. Zarząd zmierza do realizacji upadłości w układzie. Czekamy na stanowiska banków i innych wierzycieli. Wyrażamy przekonanie, że w niedługim czasie zawarcie układu będzie możliwe — mówi Waldemar Książczak, prezes Krosna.

Dodaje, że zarząd nie chciałby składać zażalenia, ponieważ wydłużyłoby to procedury sądowe.

— Nosimy się z zamiarem złożenia do sądu wniosku o zmianę postanowienia z upadłości likwidacyjnej na upadłość układową — mówi prezes.

Decyzja o upadłości likwidacyjnej nie jest prawomocna. Firmą zarządza syndyk Marek Leszczak.

Anna Truszkowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Truszkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu