Sceptyczny raport NBP

Bogusław Piwowar
opublikowano: 19-02-2009, 00:00

Narodowy Bank Polski opublikował Raport na temat pełnego uczestnictwa Rzeczypospolitej Polskiej w trzecim etapie Unii Gospodarczej i Walutowej. Eksperci BCC uczestniczyli w pracach nad raportem od grudnia 2007 r. Wersja oficjalna istotnie różni się od wersji, nad którą pracowano przez kilkanaście miesięcy:

W ostatecznej wersji raportu NBP dwukrotnie więcej miejsca poświęcono kosztom wejścia do strefy euro niż korzyściom. W pierwotnej wersji proporcje były jak 1 do 1. Ostateczna wersja rozdziału o kosztach integracji nie była pisana i recenzowana przez Biuro ds. Integracji ze Strefą Euro. Została napisana w innej jednostce organizacyjnej NBP. Raport określa koszty finansowe wejścia do strefy euro na 20-23 mld zł. W pierwotnej wersji obliczono je na 5-9 mld zł (wtedy uwzględniono koszty poniesione przez firmy i banki). Przewidywany przez Ministerstwo Finansów spadek stóp procentowych spowoduje oszczędności w obsłudze długu publicznego na poziomie 24-57 mld zł (narastająco). Obecna wersja nie uwzględnia wyników analiz MF dotyczących skutków wprowadzenia euro na finanse państwa. Brakuje informacji o oszczędnościach z tytułu ryzyka kursowego — 2 mld zł rocznie. Wejście do strefy euro zwiększa możliwość naszego wpływu na decyzje gospodarcze UE. Raport utrzymuje, że zmniejsza. W rozdziale dotyczącym korzyści autorzy posługują się wielkościami podawanymi w procentach. W rozdziale o kosztach operuje się liczbami, które bardziej negatywnie oddziałują na wyobraźnię odbiorców.

Bogusław Piwowar

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogusław Piwowar

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu