Schaeuble: nie można renegocjować planu pomocy dla Grecji

DI, PAP
opublikowano: 16-05-2012, 09:11

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił w środę, że "nie można renegocjować" programu Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Grecji, przewidującego pomoc w zamian za realizację planu oszczędności.

"Jest to program pomocowy przygotowany w sposób bardzo szczegółowy i nie możemy go renegocjować" - oświadczył Schaeuble w rozgłośni Deutschlandfunk nazajutrz po fiasku prowadzonych w Atenach rozmów siedmiu partii politycznych na temat sformowania rządu. Konieczne będą nowe wybory parlamentarne w tym kraju, które odbędą się w czerwcu.

Schauble Wolfgang (fot. Bloomberg)
Schauble Wolfgang (fot. Bloomberg)
None
None

"Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy", która została jej zaproponowana - powiedział niemiecki minister finansów. "Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie" - dodał.

Schaeuble podkreślił, że Europejczycy chcą, aby Grecja pozostała w strefie euro, lecz zależy to "od suwerennej decyzji Greków". Jego zdaniem "nie pomagają spekulacje, co Grecja zdecyduje".

W piątek niemiecki minister powiedział w wywiadzie prasowym, że strefa euro poradziłaby sobie z ewentualnym wystąpieniem Grecji z obszaru wspólnej waluty. "W minionych dwóch latach wiele się nauczyliśmy i stworzyliśmy mechanizmy ochronne. Zagrożenie przeniesieniem się kryzysu na inne kraje jest mniejsze, a strefa euro stała się bardziej odporna jako całość" - ocenił minister w rozmowie z gazetą "Rheinische Post". "Błędne jest wyobrażenie, że nie bylibyśmy w stanie zareagować na coś nieprzewidzianego. Europa tak szybko się nie pogrąży" - dodał Schaeuble.

Nowy prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyli we wtorek w Berlinie, że życzyliby sobie, aby pogrążona w kryzysie politycznym i gospodarczym Grecja mogła pozostać w strefie euro oraz wyrazili gotowość do rozważenia "dodatkowych możliwości" wsparcia rozwoju greckiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane