Schaeuble poparł kandydaturę Dijsselbloema na szefa eurogrupy

DI, PAP
opublikowano: 21-12-2012, 15:14

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble poparł w piątek kandydaturę swego holenderskiego kolegi Jeroena Dijsselbloema na funkcję szefa eurogrupy. Ma on zastąpić Jean-Claude'a Junckera, kierującego od siedmiu lat pracami ministrów finansów strefy euro.

"Wiele przemawia za tym, by był to minister finansów z mniejszego kraju, który może przyczynić się do znalezienia wspólnej linii między odmiennymi stanowiskami" - powiedział Schaeuble agencji dpa. "Biorąc pod uwagę wszystkie te aspekty, uważam, że holenderski kolega z pewnością nadaje się" - wyjaśnił niemiecki polityk, dodając, że wszyscy bardzo wysoko cenią Dijsselbloema i uważają go za osobę bardzo kompetentną.

Schaeuble powiedział, że rysujące się obecnie rozwiązanie kwestii następstwa po Junckerze jest zgodne z jego oczekiwaniami. "Przewodniczący eurogrupy musi moim zdaniem być ministrem finansów. Jest też oczywiste, że niemiecki rząd przywiązuje wagę do tego, by był to minister finansów reprezentujący w polityce finansowej solidność" - wyjaśnił.

Szef resortu finansów najsilniejszej gospodarki eurolandu ocenił pozytywnie dotychczasowe wyniki walki z finansowym kryzysem w UE. "Reformy są na dobrej drodze, osiągnęliśmy postęp" - powiedział Schaeuble. Podkreślił, że Irlandia i Portugalia dzięki poczynionym postępom uzyskały znów dostęp do rynków finansowych, a Grecji udało się ograniczyć deficyt i obniżyć koszty pracy. "Wielkie wyzwania pozostały, a dotyczy to też mieszkańców Grecji" - zastrzegł.

Na początku grudnia Jean-Claude Juncker, który jest premierem Luksemburga, potwierdził, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wkrótce zrezygnuje z funkcji szefa eurogrupy.

Juncker zgodził się w lipcu, kiedy mijała jego kadencja, by dalej kierować składającą się z 17 krajów eurogrupą, ale zastrzegł, że jest do dyspozycji tylko do końca 2012 roku lub do początku roku 2013. Juncker stoi na czele eurogrupy od 2005 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Schaeuble poparł kandydaturę Dijsselbloema na szefa eurogrupy