Schetyna odkręca kurek z pieniędzmi

Mariusz Zielke
opublikowano: 22-12-2008, 07:07

Publiczne projekty informatyczne ruszą pełną parą w 2009 r. — mówi MSWiA. Oby te słowa zamieniły się w czyny.

W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na wybór doradców strategicznych przy wszystkich projektach informatycznych organizowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). Z informacji „PB” wynika, że chodzi o wyłonienie do ośmiu firm doradczych, które będą pracować m.in. nad studiami wykonalności i specyfikacjami przetargów przy głównych projektach resortu: e-PUAP, PL.ID, numer 112 czy łączności dla służb. To systemy za setki milionów złotych. Wyłonieni w przetargu doradcy zadbają, żeby pieniędzy nie wyrzucić w błoto. — To prawda, że przygotowujemy przetarg na doradztwo strategiczne. Z firmami konsultingowymi chcemy podpisać umowy ramowe, na których podstawie potem będziemy zlecać prace doradcze na wszystkich etapach projektów informatycznych — mówi Witold Drożdż, podsekretarz stanu w MSWiA.

Na usługi doradcze MSWiA zamierza wydać blisko 50 mln zł. W zamian — poza pomocą przy specyfikacjach — doradcy będą monitorować realizację projektów i wspierać urzędników przy odbiorze prac od wykonawców. Doradcy będą mieć ogromny wpływ na wymagania stawiane wykonawcom i ich produktom. Można się więc spodziewać, że przetargowi z uwagą będą przyglądać się największe grupy informatyczne, jak Asseco, Comarch, Sygnity czy międzynarodowe korporacje (IBM czy HP). — Doradcy będą mieć duży wpływ na wybór technologii, a co za tym idzie — wykonawców i podwykonawców poszczególnych projektów. Na pewno grupy informatyczne będą starały się szybko przekonać firmy konsultingowe do własnych rozwiązań, żeby już na tym etapie zająć najlepsze pozycje w późniejszych przetargach — mówi specjalista z jednej z firm informatycznych.

Według informacji „PB”, resort przygotowuje też pierwsze przetargi informatyczne. Powinny ruszyć w I kwartale 2009 r.

Więcej o planach MSWiA przeczytasz w poniedziałkowym Pulsie Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane