Schnabel: EBC musi być gotowy do zapanowania nad inflacją

opublikowano: 17-11-2021, 18:47

Isabel Schnabel z zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) uważa, że powinien być on gotowy do działania gdyby wysoka inflacja okazała się trwalsza nią oczekiwano, donosi Reuters.

W środę podano, że inflacja w strefie euro sięgnęła w październiku 4,1 proc., czyli dwa razy więcej niż wynosi cel EBC. Schnabel powtórzyła opinię EBC, że dynamika cen powinna osłabnąć w przyszłym roku. Ostrzegła jednocześnie, że perspektywy takiego biegu zdarzeń są mniej pewne niż wcześniej zakładano. Dlatego jej zdaniem, EBC powinien mieć więcej dostępnych opcji kiedy będzie w grudniu przedstawiał prognozy dotyczące przyszłej polityki.

Schnabel powiedziała, że w EBC panuje jednomyślność co do tego, że wysokie koszty energii i tzw. wąskie gardła w dostawach to główne przyczyny wzrostu inflacji. Przyznała jednocześnie, że mniejsza zgodność panuje co do tego, czy inflacja pozostanie podwyższona przez dłuższy czas, czy nie, a także co do przyszłej ścieżki polityki monetarnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane