Schody do sukcesu

  • Materiał partnera
opublikowano: 07-01-2021, 12:00

Dzięki Gazeli z Gorlic, która produkuje konstrukcje stalowe oraz zabezpieczenia budowlane,dostępne również na wynajem, na budowach jest mniej wypadków.

Specjalnością firmy TLC jest produkcja wyposażenia zapewniającego bezpieczeństwo pracowników na budowach i wysokich obiektach, takiego jak rusztowania, przenośne klatki schodowe i systemy EPS służące do zabezpieczenia osób pracujących na krawędzi budowli.

Zaczynali 15 lat temu w sześcioosobowym składzie, obecnie mają ponad 300 pracowników, a ich produkty trafiają do 40 krajów. Są to lekkie konstrukcje stalowe dla sektora budowlanego i przemysłowego. Spółka z województwa małopolskiego działa także na rynku konsumenckim, oferując schody modułowe przeznaczone do samodzielnego montażu w domu, garażu czy budynku gospodarczym. TLC co roku wpisuje się na listę Gazel Biznesu – laureatów organizowanego przez redakcję „Pulsu Biznesu” konkursu dla najszybciej rozwijających się małych i średnich firm w Polsce.

Produkt eksportowy

Założycielami TLC są Jacek Czech i Thomas Lingefelt, którzy wcześniej pracowali w przedsiębiorstwach budowlanych i postanowili pójść na swoje. Przyświecał im ten sam cel: łączyć talent z pasją tworzenia. Początkowo firma specjalizowała się w ogrodzeniach wykorzystywanych do zabezpieczania wielkich obiektów, m.in. stadionów na Euro 2012. Zrealizowała też dużą inwestycję dla krakowskiego centrum handlowego Bonarka, w której powstały gabionowe elementy ogrodzeń i małej architektury.

– Pomysł na biznes był taki, że będziemy produkować sprzęt wykorzystywany na placach budowy i jednocześnie zajmiemy się jego wynajmem. Zaczęliśmy od tymczasowych ogrodzeń, a potem poszerzyliśmy asortyment o przenośne klatki schodowe i systemy EPS służące do zabezpieczenia pracowników na krawędzi budowli – mówi Jacek Czech, prezes TLC.

Obecnie TLC skupia się na produkcji dużych konstrukcji stalowych do obiektów przemysłowych dla dużych klientów w kraju i za granicą, równocześnie wciąż poszerzając ofertę zabezpieczeń budowlanych o kolejne systemy.

Celem firmy jest wprowadzanie na międzynarodowe rynki nowoczesnych produktów i usług opartych na doświadczeniu i technologii naszych sąsiadów zza Bałtyku. Gazela korzysta ze szwedzkiego know-how, ale także jej kultura organizacyjna jest na wskroś skandynawska. Jej elementami składowymi są partnerstwo, skracanie dystansu, komunikacja dwustronna, jak również dążenie do kompromisu, równowaga między pracą a odpoczynkiem oraz unikanie wszelkich skrajności, przesady i nadmiernego indywidualizmu.

– Struktura spółki nie przypomina hierarchicznej piramidy. Uprawnienia decyzyjne zostały rozproszone na wszystkie stanowiska i funkcje. Zespołowe działanie jest kołem napędowym firmy, a transparentność i społeczna odpowiedzialność biznesu stanowią fundament naszej wiarygodności – deklaruje Jacek Czech.

Wierzy, że dzięki produktom TLC zmniejsza się liczba wypadków w przemyśle i budowlance. Bo BHP to nie tylko regulacje prawne i kary, lecz również odpowiednie rozwiązania techniczne i programy edukacyjne, które użytkownikom zapewniają dostawcy.

– W sektorach o podwyższonym ryzyku kadra zarządzająca coraz poważniej podchodzi do bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdaje sobie sprawę, że ponosi odpowiedzialność za życie i zdrowie podwładnych. Ta troska przekłada się na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstw – twierdzi szef TLC.

Kierunek: innowacyjność

Budimex, Erbud, Skanska, a także Mostostal, Warbud i Strabag – to tylko niektóre przedsiębiorstwa, z którymi współpracuje spółka TLC. Czym zdobyła ich zaufanie? Jednym z czynników jest rozbudowana struktura i jasny podział kompetencji. Zakład produkcyjny mieści się w Gorlicach. W Krakowie działa biuro zarządu, a także część działu konstrukcyjnego. Spółka prowadzi również dziewięć punktów handlowych w Polsce (Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Wrocław, Katowice, Rzeszów, Toruń), Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Nie bez znaczenia jest oferta. Firma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku. Stawia na nowoczesne wzornictwo. Jej projekty wyznaczają technologiczne trendy. Producent dba o zachowanie najwyższej jakości. Wytwarzanie wszystkich bez wyjątku produktów odbywa się w standardzie Zakładowej Kontroli Produkcji według normy EN 1090-1.

Niemniej największą przewagą konkurencyjną firmy z Gorlic są kadry. Lokuje ona kapitał w wiedzę, jaką mają jej fachowcy.

– Bez zaangażowania naszych doświadczonych i wysoko wykwalifikowanych pracowników nie osiągnęlibyśmy tak wiele – przyznaje Jacek Czech.

Co jeszcze sprawia, że Gazela z Małopolski należy do liderów na swoim rynku? W 2017 r. zarząd pozyskał inwestora, a jednocześnie nie stracił kontroli nad spółką i nie pozwolił, by ktoś wprowadzał swoich ludzi do zarządu. Takich warunków nie chciały spełnić fundusze private equity ani inwestorzy branżowi. Zaakceptował je natomiast BGŻ BNP Paribas. Pozyskane od banku pieniądze miały przyspieszyć ekspansję – co rzeczywiście się stało.

– Koniunktura na rynku budowlanym była bardzo dobra i stwierdziliśmy, że możemy rozwijać się jeszcze szybciej, brakowało nam jednak kapitału. Zdarzyło się, że wypłata uzyskanej już dotacji unijnej stanęła pod znakiem zapytania, bo obsługujący nas bank żądał od nas dodatkowych zabezpieczeń przed udzieleniem promesy kredytowej. Dlatego pozyskanie inwestora, którym okazał się bank, było dla nas tak ważne – tłumaczy Jacek Czech.

Właściciele spółki chcą wykupić akcje od banku, zgodnie z warunkami określonymi w umowie, a potem przekonać go do kolejnej inwestycji w nowe projekty TLC. Inne plany?

– Zakładamy, że w tym roku nasze przychody osiągną 110–120 mln zł, z czego 75 proc. będzie pochodzić z rynków zagranicznych. Celujemy w największe kraje Europy Zachodniej i obie Ameryki. Dodatkowo rok 2021 zapisze się w historii firmy jako przełomowy. Właśnie w tym roku planujemy wybudowanie i otwarcie Zakładu produkcyjnego II „Ocynkownia” wraz z centrum magazynowo-logistycznym – ujawnia Jacek Czech.

Oby tylko pandemia nie zahamowała rozwoju.

Międzynarodowa ekspansja

W ciągu 15 lat działalności TLC zbudowało wokół siebie grupę podmiotów zależnych, odpowiedzialnych za promocję i dystrybucję produkowanego asortymentu:

• Inter TLC AB Szwecja – dystrybucja mobilnych systemów zabezpieczeń krawędzi oraz dystrybucja i montaż lekkich konstrukcji stalowych.

• Inter TLC GmbH Niemcy – dystrybucja mobilnych systemów zabezpieczeń krawędzi oraz dystrybucja i montaż lekkich konstrukcji stalowych.

• Inter TLC LTD Wielka Brytania – dystrybucja i montaż konstrukcji stalowych o specjalności schody przemysłowe, drabiny techniczne na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii.

• TLC Rental – wynajem, dystrybucja systemów zabezpieczeń krawędzi EPS, ogrodzeń tymczasowych oraz schodów mobilnych.

• Nordweld Tank Building System – wynajem innowacyjnego systemu do budowy zbiorników wielkogabarytowych

• MebloRent – lider w wynajmie mebli biurowych i socjalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane