Schroders: Indie zabłysną wśród krajów BRIC

Indyjski rynek kapitałowy oferuje jedną z najlepszych okazji inwestycyjnych na rynkach wschodzących — uważają eksperci towarzystwa Schroders.

Indyjski wskaźnik SENSEX30 zyskał od początku roku zaledwie 1,2 proc. To oznacza przerwę w hossie, po tym jak w 2014 r. indeks dał zarobić 29,9 proc., ciągnięty w górę optymizmem związanym z objęciem teki premiera przez reformatorskiego polityka Narendrę Modiego. O tym, że to tylko krótkoterminowa korekta,przekonani są eksperci towarzystwa inwestycyjnego Schroders.

— Inwestorów spotkało pewne rozczarowanie, bo okazuje się, że do rozwiązania jest ogrom problemów, a Narendra Modi nie ma całkowitej władzy. Mimo to jesteśmy optymistycznie nastawieni, bo spodziewamy się, że reformy będą realizowane — powiedział Craig Botham, ekonomista zajmujący się w Schroders rynkami wschodzącymi. Zdaniem Ashwina Patniego, zarządzającego funduszem akcji indyjskich, inwestorzy doszli do wniosku, że zakończenie kilkuletniego okresu dekoniunktury w Indiach jest przesądzone. Nowy premier jest zorientowany prorynkowo i sprawdził się jako reformator w roli premiera stanu Gudżarat. W jego opinii, powrót realizmu w sferze oczekiwań wobec zmian w polityce gospodarczej to dla inwestorów dobra okazja do wejścia na rynek akcji indyjskich. — Indie będą najszybciej rosnącą z dużych gospodarek wschodzących. Już w tym roku prześcigną pod względem wzrostu gospodarczego Chiny — tłumaczy Ashwin Patni.

Niegdysiejsza perła w koronie brytyjskiej ma większy potencjał wzrostu z uwagi na relatywnie niższy poziom rozwoju. Tymczasem Rosja stoi przed perspektywą pogłębienia spowolnienia gospodarczego, Brazylia zmaga się z inflacją i znaczącym deficytem na rachunku bieżącym, a chińskiemu rynkowi akcji grozi bańka, po tym jak bez poprawy fundamentów gospodarczych wskaźnik Shanghai Composite urósł w ciągu 12 miesięcy o 126 proc. — przypomina Craig Botham.

— Kierunek zmian w Indiach jest jasny, a wyceny spółek rozsądne. Coraz mniejszym zagrożeniem jest dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej Fedu.

Indyjski bank centralny zwiększa rezerwy walutowe, a deficyt na rachunku bieżącym maleje — mówi Ashwin Patni. Specjalista zwraca uwagę, że od lat 90. indyjskie akcje systematycznie przynoszą wyższe stopy zwrotu na tle szerszych indeksów rynków wschodzących. Indie spośród innych giełd emerging markets wyróżnia nie tylko dynamiczny wzrost gospodarczy. Zalety akcji z tego kraju to dywersyfikacja sektorowa spółek, szeroka reprezentacja dynamicznych przedsiębiorstw prywatnych i znacznie mniej ograniczeń narzucanych zagranicznemu kapitałowi. © Ⓟ

Krajowe towarzystwa inwestycyjne nie oferują samodzielnych funduszy akcji indyjskich. Wśród funduszy z co najmniej 20-procentowym zaangażowaniem w Indiach Investor Indie i Chiny w ciągu 12 miesięcy dał zarobić 45 proc., a MetLife Akcji Chińskich i Azjatyckich zyskał 34 proc. Dostępne dla polskich klientów fundusze Schroder ISF Indian Equity oraz Schroder ISF Indian Opportunities dały zarobić w przeliczeniu na złote odpowiednio 37 i 41 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu