Ścięcie składki do OFE podcięło Żabkę

GN
opublikowano: 28-02-2011, 00:00

Około 700 mln zł zarobiła Penta Investments na sprzedaży sieci sklepów funduszowi Mid Europa Partners.

Około 700 mln zł zarobiła Penta Investments na sprzedaży sieci sklepów funduszowi Mid Europa Partners.

Żabka przeskoczy z portfela Penta Investments do portfela Mid Europa Partners. Wartości transakcji fundusze nie ujawniają.

— Zwrot z inwestycji był znacząco wyższy niż w założeniach Penty, które mówią o 25 proc. IRR [średnioroczna stopa zwrotu — red.]. Możemy tylko powiedzieć, że zwrot na kapitale wyniesie ponad 50 proc. — mówi enigmatycznie Martin Danko, PR Manager Penta Investments.

Według naszych informacji Mid Europa Partners zapłaciło za Żabkę 400 mln EUR (około 1,6 mld zł). To by oznaczało, że Penta nieźle na inwestycji zarobiła — we wrześniu Jozef Janov, partner zarządzający funduszem, mówił na łamach "Pulsu Biznesu", że łączna inwestycja Penty w Żabkę wyniosła 900 mln zł (kupiła ją w maju 2007 r.).

Pierwotnie spółka miała wejść na GPW.

— Ostatnie zmiany w prawie dotyczące składki do OFE mocno dotknęły procesy IPO, dlatego zdecydowaliśmy się na sprzedaż inwestorowi branżowemu lub finansowemu — tłumaczy Martin Danko.

Tym bardziej że ze sprzedażą Żabki Penta nie miała żadnych problemów. To łakomy kąsek — sieć liczy ponad 2,4 tys. placówek. W 2010 r. miała ponad 2,5 mld zł przychodów i 121,5 mln zł EBITDA. Interesowały się nią zarówno sieci obecne w Polsce (według naszych informacji, które się nie potwierdziły kupcem miało być Tesco), jak i spore grono funduszy.

— Rozmawialiśmy z kilkoma inwestorami, nie chcemy ujawniać nazw. Mid Europa Partners było bardzo elastyczne i szybkie w negocjacjach — mówi Martin Danko.

— Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem zespołu zarządzającego Żabką, który systematycznie osiągał dobre wyniki finansowe, zapewniając jednocześnie dynamiczny wzrost na polskim rynku. Zamierzamy go wspierać w dalszym rozwoju organicznym, jak również w realizacji planów konsolidacyjnych — mówi Zbigniew Rekusz, szef warszawskiego biura Mid Europa Partners.

Dla Mid Europa to kolejna inwestycja w Polsce — kontroluje grupę Lux Med, sieć laboratoriów Diagnostyka. Penta sprzedaje perłę z portfela, zostaje mu m.in. Drumet, Hasau Group i Iglotex. Ale warszawskie biuro tylko przez chwilę ma stracić na znaczeniu.

— Chcemy pozostać bardzo aktywni w Polsce. Jest prawdopodobne, że jeszcze w tym roku zamkniemy 1-2 transakcje — mówi Martin Danko.

1,6

mld zł Tyle, według naszych nieoficjalnych informacji, za Żabkę zapłaciło Mid Europa Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu