Ścinawa buduje gazociąg

Aleksandra Rogala
opublikowano: 17-06-2018, 22:00

Gmina szukała pomysłu na budowę sieci gazowej. Znalazła PPP.

O Ścinawie pisaliśmy w jednym z kwietniowych wydań „PB”. Gmina ogłosiła wówczas przetarg na wykonawcę i operatora sieci gazowej w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Szukała firmy, której udzieli zamówienia, wykorzystując przepisy o PPP oraz koncesji na usługi i roboty budowlane. Gazociąg ma być ratunkiem przed smogiem.

— Nie mamy gazu sieciowego. Większość gospodarstw i przedsiębiorstw korzysta ze starych, nieekologicznych kotłowni opalanychwęglem. Gdy zrobiliśmy niezależne pomiary, okazało się, że poziom stężenia szkodliwych substancji w powietrzu wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy — mówi Dariusz Stasiak, dyrektor departamentu rozwoju w urzędzie miejskim w Ścinawie. PPP okazało się strzałem w dziesiątkę.

— Z początkiem maja podpisaliśmy umowę na budowę gazociągu w formule PPP, a 6 czerwca — na dostawę rur, którymi gaz popłynie do Ścinawy. Rury już nam dostarczono — informuje Krystian Kosztyła, burmistrz gminy, na łamach „Magazynu eLublin”.

Prace budowlane rozpoczęły się w czerwcu. Jedyną spółką, która zgłosiła się w postępowaniu ogłoszonym przez urząd gminy, była G.EN Gaz Energia, będąca operatorem sieci i dostawcą gazu w okolicznych gminach. Umowa przewiduje, że spółka sfinansuje budowę gazociągu, a następnie będzie zarabiać na zarządzaniu siecią i dostawach gazu. Gmina zobowiązała się jednak samodzielnie pokryć koszty zakupu rur gazowych. Wierzytelności z tego tytułu przejmie BFF Polska, fundusz specjalizujący się w finansowaniu długów szpitali i samorządów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Gaz , PPP

Puls Biznesu

Inne / Ścinawa buduje gazociąg