SEC skutecznie schłodził rynek „spółek w ciemno”

opublikowano: 21-04-2021, 13:59

Sugerowana zmiana zasad księgowania ogłoszona przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) skutecznie wyhamowała rynek „spółek w ciemno”, nazywanych także SPAC.

W pierwszym kwartale tego roku wartość emisji związanych z wchodzeniem na giełdę „spółek w ciemno” była taka, jak w całym 2020 roku. W marcu ogłoszono ponad 100 takich ofert. W kwietniu jest ich już tylko 10. Spowodował to SEC, publikując interpretację, według której warranty emitowane przy okazji pierwotnych ofert publicznych „spółek w ciemno” powinny być księgowane jako zobowiązania, a nie instrumenty kapitałowe. Przyjęcie takiego prawa wymusiłoby przeprowadzenie zmian w zapisach księgowych zarówno istniejących, jak i szykowanych „spółek w ciemno”. Do tego co kwartał musiałyby one wyliczać wartość warrantów.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Transakcje SPAC praktycznie stanęły w miejscu – powiedział Anthony DeCandido, partner w RSM. – Zmiany spowodują, że spółki będą musiały wydawać mnóstwo pieniędzy na wyceny tych warrantów w każdym kwartale, a nie tylko w momencie powstawania. Wiele z nich nie ma możliwości, aby robić to samodzielnie – dodał.

Sytuację pogarsza to, że ponad 90 proc. „spółek w ciemno” w okresie ostatnich sześciu lat była audytowana przez tylko dwie firmy: Marcum i WithumSmith+Brow. Oznacza to możliwość pojawienia się „wąskiego gardła” jeśli nastąpi zmiana w prawie.

„Spółki w ciemno” powstają w celu fuzji i przejęć. Kupujący ich akcje w pierwotnej ofercie publicznej inwestorzy nie znają konkretnego celu transakcji, tylko zwykle perspektywę czasową jej przeprowadzenia. Dlatego często największą zachętą dla inwestorów są osoby firmujące „spółkę w ciemno”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane