SEG za przeprowadzaniem walnych zgromadzeń przez internet

DI, PAP
opublikowano: 17-12-2010, 12:11

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych chce w  2011 r. propagować możliwość przeprowadzania walnych zgromadzeń przez internet - poinformowała prezes SEG Beata Stelmach.

SEG ocenia, że w 2011 roku powinien powstać projekt nowelizacji ustawy o obligacjach, która miałaby ułatwić pozyskiwanie kapitału tą drogą - powiedziała Stelmach.

"Zidentyfikowaliśmy co najmniej dwie kwestie, którymi będziemy chcieli się zająć w kolejnym roku. Pierwsza z nich to kontynuacja prac z przedstawicielami spółek, by bezpiecznie wykorzystywać możliwość organizacji walnych zgromadzeń przez internet" - powiedziała Stelmach.

"Nie jest to rozwiązanie obligatoryjne, ale w naszej ocenie niedługo stanie się standardem europejskim. W kolejnym roku chcemy się skupić na edukowaniu i propagowaniu tego rozwiązania. Wydaliśmy już, wspólnie z instytucjami skupiającymi wszystkich uczestników rynku, dwie edycje rekomendacji odnośnie WZA pod nowymi regulacjami, co znacznie ułatwiło organizację i przebieg WZA" - dodała.

Prezes SEG poinformowała, że pierwsze takie WZA, organizowane za pośrednictwem internetu, już się odbyło. Przeprowadziła je Netia.

"Celem tego rozwiązania jest ułatwienie emitentom organizacji walnych zgromadzeń. Jest to rozwiązanie bardzo nowoczesne, dlatego nie powinno być jeszcze na tym etapie obowiązkowe. Na spółce ciąży bowiem odpowiedzialność zorganizowania takiego walnego przy zapewnieniu bezpieczeństwa przekazywania głosów i pewności, że nikt niepowołany nie zechce dokonać nadużyć" - powiedziała.

Prezes poinformowała, że SEG chce także brać udział w procesie rozstrzygnięcia przez sąd kwestii kosztów emisji akcji. "Chcemy jako Stowarzyszenie przystąpić do procesu przez Naczelnym Sądem Administracyjnym w kwestii interpretacji odnośnie zaliczania kosztów emisji akcji w koszty podatkowe. Wkrótce odbędzie się w tej sprawie posiedzenie NSA w rozszerzonym, siedmioosobowym składzie, co oznacza, że interpretacja, która zostanie wydana przez NSA będzie miała moc prawa wiążącego" - powiedziała Stelmach.

"Złożyliśmy wniosek o dopuszczenie do sprawy toczącej się w NSA. Uważamy, że mamy na tyle istotne i merytoryczne argumenty, iż będziemy w stanie przekonać sąd do przyjęcia interpretacji sugerowanej przez nas" - dodała.

Jek zdaniem, obecnie niektóre lokalne izby skarbowe rozstrzygają tę kwestię na korzyść emitentów, czyli zezwalają na zaliczenie kosztów emisji w koszty uzyskania przychodu, jednak nie wszystkie.

"Koszty emisji długu, czy koszty kredytu są kosztami podatkowymi, natomiast koszty przeprowadzenia emisji akcji są często traktowane odmiennie. To oznacza, że zniechęcamy spółki do tego, by sięgały po kapitał od inwestorów giełdowych" - powiedziała Stelmach.

"Na poziomach lokalnych indywidualne interpretacje izb skarbowych często były korzystne dla emitentów, ale nie wszystkie. Pojawiła się nierówność traktowania instrumentów i sposobów pozyskiwania kapitału" - dodała.

Prezes poinformowała też, że termin postępowania nie został jeszcze wyznaczony.

Stelmach powiedziała, że jako reprezentant emitentów na rynku europejskim, SEG bierze udział w dyskusjach na temat regulacji i rozwiązań, które w przyszłości mogłyby pomóc uniknąć kryzysu. Przykładem jednego z takich rozwiązań jest, wynikająca z dyrektywy unijnej i ustawy o biegłych rewidentach, konieczność rotacji biegłych rewidentów.

"Pojawiają się głosy, by wprowadzić konieczność rotacji firm audytorskich w krótkich odstępach czasu. Dziś mamy do czynienia z ponadnarodowymi spółkami, w których często audytor jest jeden dla całej grupy. Przy takiej interpretacji zmiana firmy audytorskiej byłaby nie do wykonania dla spółki działającej w ramach międzynarodowej grupy" - powiedziała Stelmach.

SEG angażuje się także w zmiany legislacyjne, mające na celu ułatwienie pozyskiwania przez emitentów kapitału z emisji obligacji. "Rynek obligacji w Polsce ostatnio zaczął się dynamiczniej rozwijać. W praktyce pojawiają się elementy, które utrudniają przeprowadzenie emisji obligacji, a chcemy, by ten rynek stał się atrakcyjny zarówno dla emitentów, jak i inwestorów, którzy do tej pory mało się interesowali rynkiem obligacji korporacyjnych" - powiedziała Stelmach.

"Została utworzona grupa robocza, która pod patronatem Ministerstwa Finansów pracuje nad zidentyfikowaniem tych problemów i usprawnieniem pozyskiwanie długu poprzez emisje obligacji. Myślimy o tym, by w 2011 roku zaowocowało to projektem nowelizacji ustawy o obligacjach" - dodała.

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych istnieje od roku 1993 roku. Oferuje pomoc i konsultacje dla spółek członkowskich w zakresie wymogów prawnych, regulacji rynku, relacji inwestorskich. Skupia ponad 230 spółek notowanych na warszawskiej GPW oraz na rynku NewConnect, reprezentujących blisko 80 proc. kapitalizacji emitentów krajowych. SEG jest organizatorem corocznego konkursu "Złota Strona Emitenta" na najlepsze strony internetowe spółek giełdowych oraz corocznego kongresu zarządów spółek giełdowych. W 2010 roku stowarzyszenie zorganizowało kilkanaście seminariów, warsztatów i konferencji merytorycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane