Sejm dał miliardy na KDT

AMB
opublikowano: 25-05-2007, 00:00

Ustawa o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych uchwalona. Odszkodowania dla elektrowni mogą przekroczyć 12,5 mld zł.

Ustawa o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych uchwalona. Odszkodowania dla elektrowni mogą przekroczyć 12,5 mld zł.

Problem kontraktów długoterminowych (KDT) w energetyce, z którym kolejne rządy borykały się od siedmiu lat, doczekał się rozwiązania. Wczoraj Sejm uchwalił ustawę umożliwiającą ich przedterminowe rozwiązanie.

Kontrakty między producentami energii a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) były zawierane głównie w latach 90. Zabezpieczały kredyty na inwestycje proekologiczne i modernizację. Wytwórcy zapożyczyli się pod zastaw KDT na 20 mld zł. Do spłacenia została połowa.

Poniewczasie okazało się, że kontrakty to bariera dla konkurencyjnego hurtowego rynku energii. W Sejmie udało się wypracować kompromisową wersję projektu. Pierwotną rządową producenci odrzucili.

— Ten projekt jest bardziej przyjazny wytwórcom. Zasługuje na to, aby poważnie przeanalizować możliwość wcześniejszego rozwiązania kontraktów — mówi Marian Babiuch, prezes Elektrociepłowni Zielona Góra (z grupy EDF).

Na analizę producenci mają 150 dni od wejścia w życie ustawy, czego spodziewają się najwcześniej 1 lipca. Mogą zdecydować się na umowę rozwiązującą lub ryzykować utrzymanie KDT. W pierwszym przypadku zyskają prawo do rekompensaty z tytułu tzw. kosztów osieroconych (niepokrytych przychodami uzyskanymi na wolnym rynku). W drugim ryzykują, że Bruksela uzna ich KDT za niedozwoloną pomoc publiczną.

Marian Babiuch przyznaje, że Sejm uwzględnił główne postulaty wytwórców. Rząd zakładał wprawdzie podobne odszkodowania maksymalne (ponad 11 mld zł), ale w praktyce wyniosłyby one mniej (3 mld zł), bo miały nie przysługiwać producentom, którzy wzięli udział w konsolidacji z dystrybutorami energii. Sejm zdecydował, że odszkodowania dostaną wszyscy. Ponad 1 mld zł przewidziano dla elektrociepłowni gazowych.

Rozwiązanie KDT nastąpi po co najmniej 210 dniach od wejścia w życie ustawy, czyli najwcześniej w lutym lub marcu 2008 r. Dla odbiorców energii powinna to być neutralne: dziś płacą za drogie KDT, a w przyszłości będą pokrywali koszty odszkodowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu