Sejm odciążył GPW

opublikowano: 15-06-2015, 00:00

Nowelizacja prawa zmieni zasady finansowania KNF. Może wesprzeć zysk giełdy, jeśli ta nie obniży swoich opłat.

Sejm znowelizował ustawę o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Teraz trafi ona do Senatu. Zakłada, że głównego ciężaru finansowania Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) nie będą ponosić już Giełda Papierów Wartościowych (GPW) i Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, w którym GPW ma jedną trzecią udziałów. „System finansowania KNF oparty o kontrybucję od GPW i KDPW był wprowadzany w diametralnie innych warunkach rynkowych i właścicielskich” — zaznaczono w uzasadnieniu nowelizacji. Większa część nowelizacji ma wejść w życie z początkiem 2016 r. Po zmianie składki na funkcjonowanie nadzoru będą wnoszone przez wszystkie podmioty rynku kapitałowego, a więc m.in. towarzystwa funduszy inwestycyjnych, spółki prowadzące izbę rozliczeniową, domy maklerskie, zagraniczne firmy inwestycyjne prowadzące działalność maklerską na terytorium Polski, podmioty posiadające zezwolenie na prowadzenie rachunków i rejestrów towarów giełdowych, krajowe spółki publiczne, których akcje dopuszczone są do obrotu na giełdzie.

— Wydaje się, że w dłuższym terminie będzie to miało neutralny wpływ na wyniki GPW. Koszty operacyjne będą niższe, ale zarząd GPW sygnalizował, że będzie chciał jakoś przekazać tę obniżkę rynkowi. Pytanie, czy będzie to obniżka opłat czy coś innego — zaznacza Łukasz Jańczak, analityk Espirito Santo Investment Bank. © Ⓟ

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy