Sejm przyjął poprawki Senatu do budżetu na 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
17-02-2006, 12:28

Sejm przyjął w piątek 30 z 31 poprawek Senatu do budżetu na 2006 r. Posłowie zwiększyli środki dla centralnych instytucji państwowych i przeznaczyli 20 mln zł na finansowanie Świątyni Opatrzności Bożej.

Sejm przyjął w piątek 30 z 31 poprawek Senatu do budżetu na 2006 r. Posłowie zwiększyli środki dla centralnych instytucji państwowych i przeznaczyli 20 mln zł na finansowanie Świątyni Opatrzności Bożej.

    Jeszcze w piątek tekst budżetu zostanie przekazany do Kancelarii Prezydenta.

    Sejm opowiedział się za zwiększeniem środków dla Kancelarii Prezydenta o 10 mln zł, Kancelarii Premiera - o 18 mln zł, Senatu - o 12 mln zł i Ministerstwa Skarbu - o 8 mln zł, a także o 5 mln zł na dotacje dla Funduszu Kościelnego. Środki na ten cel będą pochodzić ze zwiększenia dochodów budżetu z podatku VAT o 53 mln zł.

    Celem poprawki było przywrócenie tym instytucjom środków, które wcześniej zabrał im Sejm. Przedstawiciele rządu podkreślali wielokrotnie, że zmniejszenie środków uniemożliwi funkcjonowanie tych instytucji.

    Posłowie przyznali też 20 mln zł na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Na ten cel zabrano m.in. 9 mln zł z rekultywacji Jeziora Sławskiego i 10 mln zł z programu edukacyjnego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Za poprawką było 296 posłów, przeciw 118 a 17 wstrzymało się od głosu.

    Posłowie SLD wskazywali przed głosowaniem, że poprawka jest niezgodna z ustawą o finansach publicznych, ponieważ nie można wspierać z budżetu inwestycji kościelnych. Posłowie PiS odpierali zarzuty, twierdząc, że jest to dofinansowanie celów kultury, a w ramach świątyni powstaną muzea historyczne.

    Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska powiedziała w Sejmie, że rezerwa celowa na budowę świątyni będzie mogła być uruchomiona tylko na podstawie innej ustawy. Ministerstwo kultury ma przygotować podstawę prawną do wykorzystania tych środków.

    Sejm zwiększył też budżet Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) o 13 mln zł, przyjmując poprawkę Senatu do budżetu na 2006 r. 5 mln zł dla IPN zabrano ze środków z ogólnej rezerwy budżetowej, czemu przeciwny był rząd. 8 mln zł zabrano z rezerwy celowej - zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa. Sejm przyjął poprawki zmniejszające natomiast wydatki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) o 4 mln zł, z czego 3 mln zł zostało przeznaczone na budowę lotniska w Kielcach.

    Posłowie przyznali też 70 mln zł na budowę systemu ratownictwa medycznego, po zabraniu tych środków z rezerw Ministerstwa Zdrowia - na staże podyplomowe lekarzy i na opiekę zdrowotną osób nieubezpieczonych. Inna z przyjętych poprawek zwiększa o 10 mln zł wydatki na nadzór budowlany, w celu wzmocnienia kontroli. Senat wprowadził poprawkę po katastrofie budowlanej w Katowicach.

    Sejm przyjął też poprawkę zakładającą, że w przypadku większej wpłaty z zysku Agencji Własności Rolnej dotacje do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zostaną zwiększone o 200 mln zł i o 40 mln zostaną zwiększone wydatki na integrację z UE.

     Posłowie przyjęli także kilka poprawek przesuwających pieniądze na inwestycje lokalne, jak drogi i obwodnice. Wbrew negatywnej opinii sejmowej Komisji Finansów na dofinansowanie budowy lotniska w Szymanach przeznaczono 2 mln zł, po przesunięciu tych środków z obwodnicy Lublińca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm przyjął poprawki Senatu do budżetu na 2006 r.