Sejm: Uchwała w sprawie prywatyzacji WSiP trafi do komisji

20-10-2004, 18:32

Projekt uchwały, w której Sejm nie wyraża zgody na prywatyzację Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych (WSiP), został po drugim czytaniu w środę skierowany do komisji skarbu państwa. Tymczasem w środę kończy się budowanie księgi popytu na akcje WSiP dla inwestorów instytucjonalnych, a w czwartek zaczynają się zapisy dla inwestorów indywidualnych.

Jedynie klub SLD opowiedział się za odrzuceniem projektu uchwały. Franciszek Wołowicz (SLD) określił argumenty przeciwników prywatyzacji WSiP jako demagogiczne i przypomniał, że rząd musi realizować budżet uchwalony przez Sejm. Dodał, że proces prywatyzacji WSiP już się toczy, a na polskim rynku brakuje ofert publicznych, w które mogłyby inwestować fundusze emerytalne i fundusze inwestycyjne.

Klub PO uzależnił swoje stanowisko od odpowiedzi ministra skarbu. Poseł Rafał Zagórny (PO) pytał, czy po ofercie publicznej i możliwym znacznym rozproszeniu akcjonariatu, zarząd nie będzie mógł wykorzystać pieniędzy spółki do wykupu przez spółkę akcji i umocnienia swojej pozycji jako akcjonariuszy.

Poseł Grzegorz Gruszka (SdPl) powiedział, że zdaniem jego klubu, prywatyzacja WSiP powinna odbyć się w drodze oferty publicznej, a w pierwszym jej etapie Skarb Państwa powinien sprzedać tylko 35 proc. akcji WSiP i taką poprawkę zgłosił do projektu uchwały.

Posłowie Marek Suski (PiS), Bronisław Dutka (PSL), Jan Łączny (Samoobrona), Zygmunt Wrzodak (LPR), Antoni Stryjewski (RKN) i posłanka Ewa Kantor (Dom Ojczysty) opowiedzieli się za przyjęciem uchwały. Poseł Bronisław Dankowski (UP) opowiedział się za zachowaniem kontroli państwa nad WSiP.

Wiceminister Skarbu Dariusz Witkowski zapewnił osłów, że sprzedaż w ofercie publicznej jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantuje pełną jawność. Dodał, iż kolejki stojące po akcje PKO BP dowodzą, że ludzie chcą kupować akcje prywatyzowanych firm.

"Kontrola to nie jest posiadanie" - mówił Witkowski.

Podkreślił, że posiadanie WSiP przez państwo nie wpływa na wybór podręczników, z jakich uczą się dzieci.

Wyraził przekonanie, że akcje tej spółki będą się cieszyć dużym powodzeniem wśród inwestorów instytucjonalnych. Dodał, że sygnały z biur maklerskich wskazują na zainteresowanie inwestorów indywidualnych.

Prywatyzacja WSiP musi zakończyć się do końca października, ponieważ wówczas kończy się ważność prospektu emisyjnego.

Skarb Państwa planuje zaoferować inwestorom indywidualnym 3 mln 125 tys. akcji WSiP (10 proc. wszystkich akcji spółki), a instytucjonalnym 4 mln 687 tys. 500 akcji (15 proc. akcji spółki). Poza tym, jest przewidziana pula dodatkowa, obejmująca 10 proc. Resort może też sprzedać przez giełdę 85 proc. akcji WSiP.

Resort skarbu ustalił przedział cenowy akcji WSIP od 8,5 zł do 13,5 zł za akcję. Oznacza to, że Skarb Państwa wycenia spółkę na 266-422 mln zł. Zapisy w transzy instytucjonalnej odbędą się 25 i 26 października, natomiast w transzy indywidualnej od 21 do 26 października, przy czym składający zapisy 21 i 22 października dostaną 5-procentowy upust w cenie (dyskonto).

Planowany termin specjalnej sesji giełdowej, na której nastąpi przydział akcji, to 28 października, natomiast planowany termin pierwszego notowania akcji WSiP to 3 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sejm: Uchwała w sprawie prywatyzacji WSiP trafi do komisji