Sejm uchwalił ustawę dla biznesu

Rząd jedną ręką daje, a drugą odbiera — komentują eksperci zmiany w prawie mające sprzyjać firmom. Nie przebił się nawet Roman Kluska

Niemal jednogłośnie (tylko dwa głosy przeciw) Sejm zaakceptował w piątek ustawę o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców. To forpoczta zmian przewidzianych w planie Morawieckiego, których celem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Zanim Sejm przystąpił do głosowania, komisja nadzwyczajna ds. deregulacji oceniła zgłoszone poprawki. Dziesięć wnieśli posłowie Kukiz15, a przygotował — Roman Kluska, twórca legendarnego Optimusa i symbol przedsiębiorcy niszczonego przez skarbówkę.

Mateusz Morawiecki
Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki

Marek Wiśniewski

Lepiej, czyli gorzej

Posłowie partii Pawła Kukiza argumentowali, że celem propozycji jest rozszerzenie niektórych zapisów projektu, aby z regulacji mogło korzystać więcej przedsiębiorców. Roman Kluska proponował np., aby pułap przychodów, do którego można stosować podatkową księgę przychodów i rozchodów, podnieść z 1,2 mln EUR do 3 mln EUR (rząd chce do 2 mln EUR), a limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego — ze 150 tys. EUR do 300 tys. EUR (rząd proponował 250 tys. EUR). Resort rozwoju był jednak przeciw. Wiceminister Mariusz Haładyj argumentował, że poprawki zbytnio wychodzą poza zakres projektu. Zgodnie z jego rekomendacją, posłowie je odrzucili.

Zabójcze wyjątki

Ustawa wprowadza jednak wiele regulacji korzystnych dla przedsiębiorców. Najważniejszą miała być klauzula pewności prawa, która oznacza, że jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do ugruntowanej wykładni lub praktyki, nie może z tego powodu ponosić konsekwencji w postaci dodatkowych podatków, opłat czy kar. Klauzula pozwala też powoływać się na cudze indywidualne interpretacje podatkowe, jeżeli dotyczą takiego samego stanu faktycznego i prawnego. Eksperci są jednak sceptyczni.

— Świetny pomysł, ale nie zadziała, bo rząd jedną ręką daje, a drugą zabiera. W 2017 r. wejdą przecież przepisy znoszące ochronny walor interpretacji indywidualnych. Minister rozwoju deklaruje, że przychyli nieba przedsiębiorcom, a... minister finansów robi coś odwrotnego — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Drugą z istotnych nowości jest ograniczenie kontroli firm. Ustawa mówi, że warunkiem rozpoczęcia kontroli jest przeprowadzenie tzw. analizy ryzyka naruszania prawa przez firmę. Kolejna dobra zasada to zakaz ponownej kontroli w tej samej sprawie. Od tych reguł przewidziano jednak tyle wyjątków, że organy kontrolne zawsze znajdą sposób na ominięcie ograniczeń.

— Wyjątki niweczą ideę. Rząd zapowiadał koniec Polski resortowej, a one ją umacniają — mówi Andrzej Malinowski. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowości dla firm

Wybrane rozwiązania z projektu ustawy o poprawie otoczenia prawnego przedsiębiorców klauzula pewności prawa (np. możliwość powoływania się na cudze interpretacje podatkowe) wiążące objaśnienia podatkowe wydawane przez MF ograniczenie uciążliwości kontroli firm podniesienie z 1,2 mln EUR do 2 mln EUR pułapu rocznych przychodów, do którego można stosować podatkową księgę przychodów i rozchodów podniesienie ze 150 tys. EUR do 250 tys. EUR limitu przychodów dla podatkowego ryczałtu ewidencjonowanego uproszczenie prawa budowlanego zwiększenie ochrony akcjonariuszy mniejszościowych

 Następne w kolejce

Rząd finiszuje z dwoma kolejnymi projektami ustaw przewidzianych w planie Morawieckiego. Na najbliższym posiedzeniu, we wtorek 6 grudnia, prawdopodobnie zaakceptuje ustawę o ułatwieniu dochodzenia wierzytelności oraz zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego. Pierwszy projekt ma wspomóc wierzycieli w odzyskiwaniu należności od dłużników dzięki skonsolidowaniu rejestrów długów prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej oraz utworzeniu rejestru dłużników publicznoprawnych (wobec fiskusa, ZUS). Przedsiębiorca chcący uzyskać informacje o zadłużeniu kontrahenta (obecnego lub potencjalnego) złoży jeden wniosek do jednego BIG i otrzyma skonsolidowany raport ze wszystkich rejestrów, łącznie z danymi o zaległościach wobec skarbówki i ZUS. Drugi projekt ma na celu ograniczenie kar finansowych nakładanych na firmy i położenie nacisku na pouczenia. W kolejce czekają następne projekty tworzące konstytucję biznesu.

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 24.10.2011 r.

Zdaniem przedsiębiorców przyjęte prawo to krok w dobrą stronę, ale oczekują więcej — klarownych przepisów, które przewidują mniej wyjątków.

OKIEM EKSPERTA
Pewność prawa? Raczej niepewność

MACIEJ GRELOWSKI, szef Rady Głównej BCC

Pięknie brzmi „klauzula pewności prawa”. Rząd wprowadza jednak regulacje sprzeczne z tym hasłem, szczególnie w zakresie podatków. Po 1 stycznia 2017 r. fiskus będzie mógł zakwestionować interpretacje podatkowe, które firmy stosują od lat, gdy uzna, że umożliwiają one optymalizację podatkową, czyli legalne zmniejszanie zobowiązań podatkowych. Stosowanie się do cudzych interpretacji może więc okazać się bardzo niebezpieczne. Zasady mające ograniczyć kontrole firm też nie zadziałają w praktyce z powodu licznych wyjątków. Urzędnicy zawsze znajdą pretekst, by ominąć ograniczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm uchwalił ustawę dla biznesu